Контролюючі органи не можуть визнавати правочини нікчемними, – позиція ВС

11 Вересня 2019
Аа Аа

На думку суду касаційної інстанції, контролюючі органи не можуть самостійно визнавати правочини нікчемними, а повинні звертатись до судів з позовами про стягнення в дохід держави коштів, одержаних за правочинами, вчиненими з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їхню нікчемність.

Такого висновку дійшов Верховний Суд за результатами розгляду справи № 2а-3925/12/2170. Крім того, суд надав визначення економічного ефекту при здійсненні господарських операцій.

Згідно з обставин справи, контролюючим органом було встановлено нікчемність правочинів між контрагентами (договорів аутсорсингу), з огляду на те, що їх укладення не спрямоване на настання реальних правових наслідків, а спрямоване лише на фіктивне заниження податкового зобов'язання. Зважаючи на результати перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення, яким збільшено грошове зобов'язання з ПДВ.

Платник податків оскаржив правомірність прийняття рішення, оскільки сторони виконали умови договору, а саме передали належне обладнання та провели розрахунки, що підтверджено відповідними накладними, й тому позиція фіскалів ґрунтується на припущеннях.

За результатами розгляду справи ВС відзначив, що «право органу державної податкової служби самостійно визнавати нікчемними правочини законом не передбачено. Підстави нікчемності правочину встановлюються законом, а встановлення актом перевірки нікчемності правочину знаходиться за межами компетенції податкового органу, не належить до функції контролю дотримання платниками податків податкового законодавства. Не вимагається визнання такого договору нікчемним і в суді. За наявності відповідних обставин предметом розгляду та дослідження є податкові наслідки вчинення відповідних дій без урахування наявності цивільно-правового договору та реальність господарських операцій, як підстава виникнення права на формування платником податку своїх даних податкового обліку».

Тобто, контролюючий орган не позбавлений можливості довести в установленому порядку невідповідність задекларованих наслідків господарської операції фактичним обставинам, а належним способом захисту є звернення до суду судів з позовами про стягнення в дохід держави коштів, одержаних за правочинами, вчиненими з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їхню нікчемність.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments