Компенсації військовослужбовцям і ПДФО

06 Червня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба Україна (далі – ДФС України) у листі від 17.05.2016 р. № 8295/5/99-99-13-02-03-16 роз’яснила щодо виплат щомісячної грошової компенсації та оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) грошового забезпечення, нарахованого колишнім військовослужбовцям.

Розділом ІV Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України) встановлено порядок оподаткування доходів ПДФО, а також закріплено доходи, що не підлягають оподаткуванню.

Так, відповідно до підпункту 165.1.10 пункту 165.1 статті 165 ПК України, сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачених законом, які виплачуються з бюджету чи бюджетною установою – не підлягають оподаткуванню ПДФО.

Звертаємо Вашу увагу, що звільнення від оподаткування ПДФО поширюється лише на військовослужбовців строкової служби та альтернативної служби. Також така грошова компенсація для вищезазначених суб’єктів не є об’єктом утримання військового збору.

Відповідно до пункту 2 «Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, грошова компенсація виплачується також громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Держспецзв'язку, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро.

Щодо такого виду доходу ПК України не передбачає можливості звільнення від оподаткування ПДФО. На наш погляд, такі доходи слід утримувати за ставкою 18 %. Крім цього, із даного доходу слід утримати військовий збір за ставкою 1,5 %, відповідно до пункту 161 Перехідних положень ПК України.

Контролюючим органом наведена норма 168.5 статті 168 ПК України, відповідно до якої суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв’язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Вважаємо, що дане положення є мертвим, адже головною ознакою податку є його безумовність та невизначеність, тобто за такими надходженнями до бюджету неможливо прослідкувати.

Отже, сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу) не є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ. Проте грошова компенсація іншим законодавчо передбаченим суб’єктам підлягає оподаткуванню як ПДФО, так і  ВЗ за ставками 18% та 1,5% відповідно.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments