Якщо і сировина, і готова продукція – пальне

27 Червня 2016
Аа Аа

У листі ДФС України від 03.06.2016 р. № 12346/6/99-99-15-03-03-15 «Про надання роз’яснення» контролюючий орган розглядав ситуацію, коли при виробництві пального використовується як сировина інше пальне. Зокрема, йдеться про виготовлення палива пічного побутового, при виробництві якого як сировину використовують дизельне пальне.

У пункті 217.6 ПК України передбачено, що для пального, при виробництві якого як сировина використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини. Сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється із застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платнику не відшкодовується.

Вказана норма почала діяти з 1 березня 2016 року, тобто з запровадженням системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП), проте сама СЕАРП не передбачає автоматичного врахування положення цієї норми, оскільки система враховує об’єм пального, а не суму акцизного податку, яка має бути сплачена за такий об’єм.

На основі вказаного листа ДФС України пропонуємо алгоритм застосування норми пункту 217.6 ПК України в рамках функціонування СЕАРП:

  • При зміні коду УКТ ЗЕД при виробництві платник має подати у СЕАРП заявку на збільшення обсягу пального одного коду УКТ ЗЕД (готової продукції) за рахунок зменшення обсягу пального іншого коду УКТ ЗЕД (сировини) та у випадку, якщо ставка акцизного податку на сировину є меншою, доплатити акцизний податок;
    • Якщо залишку пального за формулою, передбаченою статтею 232 ПК України, недостатньо для реєстрації акцизної накладної при реалізації пального – готової продукції (тобто об’єм сировини є меншим, ніж об’єм готової продукції), подати заявку на збільшення обсягу пального та доплатити акцизний податок;
    • Якщо перевищення об’єму (об’єму сировини витрачено більше, аніж виготовлено готової продукції), то скласти акцизну накладну на обсяг використаного пального (сировини);
  • При реалізації готової продукції скласти та зареєструвати акцизну накладну;
  • У декларації з акцизного податку розрахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 217.6 ПК України (у разі, якщо форма декларації не передбачає такого перерахунку, подати в електронній формі доповнення до декларації відповідно до пункту 46.4 ПК України).
    • У випадку недостачі сплатити акцизний податок з поточного рахунку (а не електронного рахунку в СЕАРП), а у випадку переплати – платник має право заповнити заяву про повернення надміру сплачених коштів. У будь-якому випадку зміни в СЕАРП не можуть бути внесені без відповідних змін в податковому законодавстві, оскільки система не повинна зазнавати втручання контролюючого органу або платника.

Водночас, для визначення, наскільки відрізняється сума, яка підлягає сплаті відповідно до положень СЕАРП, від суми, яка має бути сплачена згідно з пунктом 217.6 ПК України, необхідні розрахунки. Як правило, платник сплачує більше в СЕАРП, аніж за пунктом 217.6 ПК України (проте наші розрахунки були з умовою добросовісності платника – на обсяг витраченої сировини, що перевищує обсяг готової продукції, складено акцизну накладну, а отже, в подальшому такий об’єм не може покрити обсяг реалізованого пального та зменшити податкові зобов’язання з акцизного податку).

Що ж до відображення в декларації, контролюючий орган роз’яснив, що при використанні дизельного пального для виготовлення палива пічного побутового заповнюється розділ В декларації акцизного податку (форма затверджена наказом Мінфіну від 23.01.2015 року № 14).

Так, у листі зазначено: «У рядку В10 розділу В декларації зазначаються суми зменшення (коригування) податку, які обчислюються також за формою згідно з додатком 1 до декларації, у тому числі передбачено у рядку В10.2 декларування сум зменшення податку в інших випадках.

При цьому для обрахунку значення зменшення (коригування) суми податку на суму акцизного податку, сплаченого із підакцизної сировини, яка використана при виробництві пального, згідно з пунктом 217.6 статті 217 розділу VI Кодексу, додаток 1 до декларації заповнюється для кожного такого випадку окремо, де зазначаються обсяги реалізації виробленого пального та обсяги сировини, яка використана при його виробництві.

Враховуючи викладене, податкові зобов'язання з акцизного податку по операціях з реалізації пального, в цьому випадку палива пічного побутового, повинні відображатись у рядку В1 розділу В декларації, а суми акцизного податку, сплаченого з підакцизної сировини, яка використана при виробництві пального, згідно з пунктом 217.6 статті 217 Кодексу (дизельного пального), у рядку В10.2 розділу В декларації».

У вказаному листі ДФС України також запевнила, що відповідні зміни до декларації акцизного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» (далі – наказ № 14), знаходяться на погодженні з відповідними міністерствами та відомствами.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Визначення ганичного розміру доходу ФОП, який перейшов на ЄП посеред року: юридичні нюанси

29 Жовтня 2020

Закон №466: будівлі промисловості, що не використовуються у госпдіяльності, оподатковуються податком на нерухоме майно

28 Жовтня 2020

Отримання ліцензії на право зберігання пального та відповідальність за її відсутність, - ДПС інформує

28 Жовтня 2020

У дозволі відсутня інформація щодо ширини смуги радіочастот: як визначити ренту за користування ними?

28 Жовтня 2020

Чи може контролюючий орган відмовити у прийнятті податкової звітності?

28 Жовтня 2020

Вилучення готівки з каси підприємства без згоди керівника: юридичні нюанси

28 Жовтня 2020

З 1 січня 2021 року скоригований прибуток КІК буде вважатися об'єктом оподаткування для контролюючих осіб таких компаній

28 Жовтня 2020

З Фонду боротьби з COVID-19 уже витрачено понад половину коштів, - Мінфін

28 Жовтня 2020