Який показник середньої зарплати враховується при призначенні пенсії за віком?

15 Липня 2016
Аа Аа

Досягнувши встановленого законодавством пенсійного віку, особи мають право на призначення пенсії за віком згідно із вимогами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у випадку коли особа має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

У випадку, коли особа отримує пенсію, передбачену спеціальним законом, наприклад, пенсію за вислугу років після звільнення з військової служби згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та після досягнення 60-річного віку виявила бажання призначити пенсію за віком згідно із вимогами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то така особа звертається із заявою до органів Пенсійного фонду про призначення пенсії за віком на загальних підставах.

При цьому, органи Пенсійного фонду при призначенні пенсії за віком на загальних підставах неправомірно проводять нарахування пенсії за віком, а саме неправомірно застосовують показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки по Україні за 2007 рік, що суттєво зменшує розмір пенсії за віком. Застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях за 2007 рік, при призначенні пенсії за віком на загальних підставах, органи Пенсійного фонду пояснюють тим, що відбувається не нове призначення пенсії, а перехід на інший вид пенсії.

Проте з такою позицією органу Пенсійного фонду не можна погодитись з наступних підстав.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їхніх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Тобто, у випадку звернення осіб, які отримують пенсію за вислугу років (по інвалідності, втраті годувальника), що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за призначення пенсії за віком на загальних підставах, право на призначення пенсії даного виду виникає вперше, а не відбувається перехід з одного виду пенсії на інший в межах одного закону.

В цьому випадку, органи Пенсійного фонду зобов’язані призначати пенсію за віком  на загальних підставах згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а не застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях, який враховувався при призначенні пенсії за вислугу років, згідно із вимогами спеціального закону («Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), оскільки має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.

З огляду судової практики у даній категорії справ, суди задовольняють позовні заяви пенсіонерів та зобов’язують органи Пенсійного фонду призначити пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Спрощенці, яким дозволено здійснювати діяльність в сфері страхування, - ДПС інформує

21 Жовтня 2020

«Адреса реєстрації» та «адреса фактичного місця проживання» в заявах за ф. № 1-ДР або № 5-ДР при заповненні іноземцем

21 Жовтня 2020

Видача недійсного фіскального чека при придбанні товарів чи наданні послуг: які дії споживачів?

21 Жовтня 2020

Право внутрішньо переміщеної особи на податкову знижку за витратами на оренду житла, - ДПС інформує

21 Жовтня 2020

Повідомлення про прийняття працівника на роботу можливо подавати за допомогою програмного забезпечення, - ДПС

21 Жовтня 2020

Одиниці обліку пального та спирту етилового: що використовується в CЕАРП та СЕ?

21 Жовтня 2020

Припинення ФОП – платника екоподатку: подання ліквідаційної декларації

21 Жовтня 2020

Обслуговування вантажного авто: чи включати до витрат підприємця на загальній системі?

21 Жовтня 2020