Які операції забудовника житла звільняються від ПДВ?

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації від 04.02.2020 № 446/6/99-00-07-03-02-06/ІПК надала роз’яснення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання житла.

Так, згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України (далі – ПК України) від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. При цьому для цілей застосування зазначеної вище податкової пільги під першим постачанням житла слід розуміти:

а) першу передачу новозбудованого житла у власність покупця або постачання послуг зі спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла покупцю.

На підставі зазначеного вище положення контролюючий орган дійшов висновку, що для забудовника, який не здійснює самостійного будівництва житла, а залучає замовника будівництва, то першим постачанням житла для цілей оподаткування ПДВ будуть вважатися саме операції підрядника (будівельної організації) з постачання послуг із його спорудження житла забудовнику. Відповідно такі операції будуть оподатковуватися ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків. Надалі операції забудовника, зокрема передача прав на житло покупцям, підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ.

Водночас зазначена вище податкова пільга стосується виключно постачання об’єктів житлової нерухомості. Відчуження об’єктів нежитлової нерухомості підлягатиме оподаткуванню ПДВ на загальних підставах. 

Окрім того, ДПС України нагадала про необхідність забудовнику нараховувати податкові зобов’язання за пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 ПК України за товарами/послугами та необоротними активами, що використовувалися в операціях з постачання житла, яке звільняється від оподаткування ПДВ.

Також було зазначено, що якщо забудовник до оформлення основних договорів купівлі-продажу новозбудованого житла отримував від покупців інвестиційні внески/забезпечувальні платежі, які враховуються надалі як оплата вартості об’єктів житлового фонду, то операції з перерахунку таких внесків/платежів на банківський рахунок забудовника не змінюють базу оподаткування ПДВ.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments