Як оподатковується спадщина у вигляді земельної ділянки

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації надала роз’яснення, яке стосується оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором доходу у вигляді вартості успадкованого майна, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Податкового кодексу України, які діяли у 2016 році.

Оподаткування доходу, який отримано платником податків в результаті прийняття ним у спадщину коштів та майна, регулюється нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс).

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, визначено Законом України від 05 червня 2003 року № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі – Закон № 899).

Відповідно до статті 2 Закону № 899 основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є, зокрема, свідоцтво про право на спадщину.

Статтею 1 Закону № 899 визначено осіб, які мають право на земельну частку (пай), зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), засвідченого сертифікатом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з пунктом 163.1 статті 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (підпункт 164.2.10 пункту 164.2 статті 164 Кодексу).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено статтею 174 Кодексу.

Відповідно до підпункту "в" пункту 174.1 статті 174 Кодексу об’єктом спадщини платника податку є, зокрема, об’єкт комерційної власності, а саме майнові права.

Згідно з підпунктом 174.2.2 пункту 174.2 статті 174 Кодексу вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5 %, встановленою пунктом 167.2 статті 167 Кодексу.

Слід зазначити, що з урахуванням норм статей 5 та 13 Закону України «Про оцінку земель» з метою оподаткування вартості земельної ділянки як об’єкта спадщини застосовується оціночна вартість, яка визначається за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки[1].

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (підпункт 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, має бути зазначено в річній податковій декларації, крім спадкоємців - резидентів, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини (пункт 174.3 статті 174 Кодексу).

Крім того, згідно з підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу дохід, визначений статтею 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором.

Ставка військового збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

Беручи до уваги викладене, ДФС робить висновок, що дохід у вигляді вартості успадкованого майнового права (права на земельну частку (пай), отриманий платником податку (спадкоємцем), який не є членом сім’ї спадкоємця першого ступеня споріднення у 2016 році, оподатковувався податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

 

 


[1] Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

 Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об’єкта оцінки. Вона проводиться при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених Законом № 1378, а також іншими законами.


 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Надання послуг за ЦПД – чи підлягає поверненню допомога по безробіттю?

18 Березня 2019

Чи є об’єктом оподаткування військовим збором cума грошового забезпечення, отриманого військовослужбовцями?

18 Березня 2019

Дохід юрособи - платника ЄП 3-ї групи при здійсненні операцій з експорту товарів, - ДФС інформує

18 Березня 2019

Доходи від надання майна в лізинг, оренду: відображаємо в декларації про майновий стан і доходи

18 Березня 2019

Відповідальність за несплату податкового зобов’язання підприємцем на загальній системі оподаткування, - ДФС інформує

18 Березня 2019

Змінено перелік виробничих і технологічних операцій, за якими визначається країна походження при імпорті в Україну товару

18 Березня 2019

Дитина відвідує гуртки: чи є право на податкову знижку?

18 Березня 2019

Національний банк зберіг облікову ставку незмінною на рівні 18% річних

18 Березня 2019