Як Facebook може зашкодити зростанню податкових надходжень в Ірландії?

19 Січня 2018
Аа Аа

Уряд Ірландії оголосив про свій перший бюджетний профіцит протягом десятиліття, і багато спостерігачів пояснили це збільшенням податкових надходжень від компаній, але рішення компанії «Facebook» про зміну своєї бізнес-моделі становить ризики для податкових надходжень, особливо якщо інші ТНК підуть за її прикладом.

Державне казначейство Ірландії повідомило про профіцит бюджету наприкінці 2017 року в розмірі 1,9 млрд євро, тобто за рік ця сума збільшилася на 2,9 млрд євро. Проте ці цифри не означають, що бюджет 2018 року буде бездефіцітним, а тому уряд очікує на невеликий дефіцит у розмірі 0,3 %.

Однак тенденції останніх років показують, що податкові надходження Ірландії за 2017 рік були вище цільових показників через збільшення надходжень з корпоративного податку, які становили 8,2 млрд євро – майже удвічі більше ніж надходження від корпоративного податку в Росії.

Багато економістів наголошують на тому, що Ірландія повертається до економічного зростання, що зі свого боку зумовило збільшення державних витрат на 4,6 %. "Зростання надходжень з податку на доходи фізичних осіб, корпоративного податку та ПДВ становило від 800 до 900 мільйонів євро", - заявив Фінтан Кленсі, партнер Arthur Cox. При цьому частка надходжень з корпоративного податку (11 %) була меншою, ніж надходження з ПДВ (7,1 %) та податку на доходи фізичних осіб (4,4 %).

"Моя особиста думка полягає в тому, що надходження від корпоративного податку над певним порогом, наприклад, коли надходження надходжень перевищують 10 % загальних податкових надходжень, повинні розглядатися як непередбачуваний прибуток і використовуватися для зменшення державного боргу", - зазначив Ден О'Брайен, головний економіст Інституту європейських та міжнародних справ.

Оскільки міжнародний податковий ландшафт зазнає низки змін, такий буфер з податкових надходжень може бути корисним для Ірландії, оскільки вона адаптується до заходів, передбачених планом BEPS та кінцем ери схеми «Double Irish». Ці фактори вже вплинули на ірландську податкову систему. Зауваження О'Брайена  могли також поставити попередження для уряду Ірландії. Якщо рішення компанії «Facebook» про зміну своєї бізнес-структури буде розглянуто у світлі змін, які роблять інші багатонаціональні компанії відповідно до законодавчих та регуляторних змін, то стабільність податкових надходжень у країні можуть бути поставлені під сумнів.

Минулого місяця Facebook оголосив, що реорганізує свою корпоративну структуру в Ірландії та буде сплачувати податки саме за місцем отримання прибутків. Це може мати серйозні наслідки для податкової моделі в Ірландії.

Якщо інші високотехнологічні компанії наслідують приклад Facebook, є ризик, що надходження від корпоративного податку будуть скорочуватися. "Зараз існує надмірний ризик концентрації", - сказав О'Брайен . "Якщо, скажімо, технологічний сектор змінить свою податкову практику, це може значно вплинути на державні фінанси".

«Існує три моделі, що працюють в Ірландії. Схема «Double Irish», як відомо, зникне в 2020 році, тому компанії, подібні до Apple, вже відреагували", - сказав Джордж Булл, старший партнер компанії «RSM» у Великобританії. "Ці компанії потребують альтернативи ірландській системі оподаткування, тому що вона буде змінюватися. Це фактор номер один.

Фактор другий: ми розуміємо громадськість, що Facebook не платить достатньо податків у тих юрисдикціях, де компанія здійснює свою господарську діяльність, і я думаю, що тиск громадськості тут є досить високим", - продовжив Булл. –Фактор третій: у різних країнах пропонують різні моделі податку на репатріацію для цифрового бізнесу і це, безумовно, загрожує податковій кваліфікації цих доходів. План BEPS та Директива ЄС щодо боротьби з уникненням від оподаткування були досить потужним драйвером змін в останні роки".

Оскільки в Ірландії є уряд меншості, малоймовірно, що він ініціюватиме зміни в системі оподаткування, проте разом з тим країна є вразливою до міжнародного тиску. План BEPS та Директива ЄС щодо боротьби з уникненням оподаткуваннями призвели до змін в останні роки. "Уряд Ірландії вже припинив або поступово скасовує найбільш скандальні лазівки та дотримується плану BEPS," - сказав О'Брайен. – Уряд не підтримає пропозицію Брюсселя щодо спільної консолідованої бази корпоративного податку та збирається застосувати своє право вето, щоб запобігти прийняттю цієї пропозиції".

У той же час влада Ірландії прагне підтримувати позитивні стосунки з бізнес-спільнотою, і економічне відродження навряд чи буде підірвано цими міжнародними змінами. Можна не бути впевненим, як це вплине на Ірландію, але це не означає, що результат буде виключно негативним.

"Важко передбачити, як Brexit, BEPS та податкова реформа США будуть впливати на Ірландію", - сказав Кленсі. – Чистий ефект важко визначити, але я очікую, що в Ірландію буде надходити менше інвестицій за кількістю, але вони будуть більшими за розміром і забезпечать більшу зайнятість…".

Хоча роль надходжень з корпоративного податку не повинна бути зменшена, спостерігається зростання податкових надходжень протягом останніх років, збільшення робочих місць та розширення діяльності компаній. Як наслідок, це підвищує купівельну спроможність населення та збільшує податкові надходження від ПДВ.

Міжнародні компанії роблять величезний внесок в економіку Ірландії. Пан О'Брайен зазначає, що минулого року ТНК збільшили рівень зайнятості на 5 %. ТНК створюють одне з восьми робочих місць у приватному секторі. Кленсі додав: "Збільшення податків на доходи становить 8,6 %, що, здається, свідчить про те, що більше людей працює, і що ТНК збільшують рівень зайнятості та заробітної плати швидше, ніж внутрішній корпоративний сектор".

За матеріалами International Tax Review.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments