Інтернет-торгівля та РРО

На сьогодні все більш популярною стає інтернет-торгівля. Правовідносини у сфері розрахунків готівкою при здійсненні купівлі товарів через мережу Інтернет регулюються Законом України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (Закон про РРО), Законом України від 03.09.2015 р. № 675-VIII «Про електронну комерцію» та Податковим кодексом України.

Державна фіскальна служба України у листі від 27.05.2016 р. № 5586/Н/99-99-14-05-01-14 нагадала щодо порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) при здійсненні інтернет-торгівлі.

Як зазначають фіскали, продаж товарів в Інтернеті слід кваліфікувати як реалізацію товару дистанційним способом (тобто шляхом укладення електронного договору). Незважаючи на це, продавець зобов’язаний використовувати РРО, видавати розрахунковий документ встановленої форми та гарантійний талон. У такому випадку РРО реєструється за адресою розміщення інтернет-магазину та/або на транспортний засіб  (за наявності кур’єрської доставки).

Крім того, контролюючий орган звернув увагу на порядок застосування РРО платниками єдиного податку другої групи, обсяг річного доходу яких перевищив 1 000 000 грн.

Відповідно до пункту 296.10 статті 296 ПК України обов’язок застосування РРО платниками єдиного податку першої, другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) виникає лише при перевищенні річного доходу розміру  1 000 000 грн. Такий суб’єкт господарювання зобов’язаний зареєструвати та застосовувати РРО з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.

Хоч контролюючий орган не підтвердив свій висновок щодо обов’язковості застосування РРО шляхом посилання на конкретні норми закону, звертаємо Вашу увагу, що на інтернет-торговців «за готівку» поширюється в імперативному порядку обов’язок застосування РРО, відповідно до пункту 2 статті 3 Закону про РРО. Нагадуємо, якщо така торгівля здійснюється виключно безготівковими розрахунками, то для такого суб’єкта господарювання використання РРО не є обов’язковим.

З іншого боку, на обов’язковість застосування РРО впливає місце отримання послуги та сплати за неї. Відповідно до пункту 12 статті 9 Закону про РРО, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з  розрахунків у готівковій формі не здійснюються, то суб’єкт господарювання може не використовувати РРО. Тобто, обов’язок застосування РРО у разі отримання готівкового розрахунку покладається на суб’єкта господарювання, якщо місце отримання послуг та сплати за них співпадають.

Проте, як бачимо, практика на сьогодні іде таким шляхом, що при отриманні готівки у зв’язку із здійсненням господарської діяльності через Інтернет використання РРО є обов’язковим для суб’єктів, що перебувають на загальній системі оподаткування. Якщо ж обсяг готівкового річного доходу платників єдиного податку першої, другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) не перевищив 1 мільйона гривень, для таких суб’єктів застосування РРО є необов’язковим.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments