Інститут фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства реформують

Експерти першої інтерактивної податкової платформи TaxLink спільно з Міністерством фінансів України розробили законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення системи притягнення до відповідальності за порушення податкового законодавства».

Метою законопроекту є реформування  та  осучаснення  відповідальності за податкові  правопорушення. Першочергово документом пропонуються більш ефективні механізми врегулювання таких спорів для платників податків, у випадках, коли порушення податкового законодавства сталося не з їхньої вини.

Серед іншого, законопроектом  поруч із  формальними складами правопорушень  пропонується введення принципу винної відповідальності платників податку, властивого всім галузям української системи права, на противагу існуючій відповідальності платника без вини.  Вказаний   було запропоновано  реалізувати через призму концепції  «розумної  обачності».

Зокрема, платник податків буде вважатись  винним  у вчиненні податкового правопорушення, якщо буде встановлено, що він мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких Податковим кодексом України передбачена відповідальність, однак не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання. У зв’язку з  цим  при розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом можуть додатково досліджуватися також документи  платника податків, що свідчать про його належну обачність.

Окрім  того,  передбачено застосування системи пом'якшуючих обставин та обставин, що звільняють від відповідальності,  що  дозволить  не  притягувати   платників податків  до  відповідальності за порушення,  наприклад,  спричинені збоями  електронних систем прийняття  звітності. 

Законопроектом разом  із  детальним  механізмом   відшкодування державою   шкоди  за неправомірні  рішення  контролюючих  органів також запропоновано спрощену процедуру  такого відшкодування. Так, якщо особа, чиї права порушено,  має  певні труднощі у  доведенні розміру фактично завданих збитків, вона може отримати фіксований розмір відшкодування.

Змінюється також правова природа пені: із заходу відповідальності на засіб компенсації втрати вартості грошей у часі. 

Серед іншого, законопроектом  також  суттєво розширено вимоги до змісту податкового повідомлення - рішення. Відтепер обов'язковою складовою  такого  рішення має  бути  детальний  виклад фактичних обставин справи, підтверджених належним чином,  та  належне  обґрунтування   контролюючим органом своїх мотивів  застосування   санкцій до платника податків.

Наразі при Міністерстві фінансів України створено відповідну робочу групу як консультативно-дорадчий орган, який опрацьовуватиме законопроект з урахуванням міжнародного досвіду. Напрацювання за результатами засідань робочої групи, пропозиції щодо можливого удосконалення законопроекту та зауваження до документа будуть враховані при підготовці остаточного тексту законопроекту.

А тим часом усі охочі можуть ознайомитися з текстом документа та висловити свої думки, аргументи, зауваження та пропозиції за посиланням http://taxlink.ua/ua/draft_acts/zakon-ukraini-pro-vnesennja-zmin-do-podatkovogo-kodeksu-ukraini-shhodo-udoskonalennja-sistemi-pritjagnennja-do-vidpovidalnosti-za-porushennja-podatkovogo-zakonodavstva/.

При цьому, звертаємо вашу увагу, що 12 грудня 2017 року Асоціація податкових радників, спільно з Київським національним університетом  ім. Тараса Шевченка, Асоціацією адміністративних суддів і податковою платформою TaxLink проведуть конференцію на тему «Відповідальність за податкові правопорушення». Предметом дослідження конференції будуть актуальні питання правозастосування, перспективи реформування  та загальна концепція інституту відповідальності за такі правопорушення в Україні. 

Захід відбудеться у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка (зал засідань Вченої ради, ауд. 355).

Час: 09:30-13:15

Зареєструватися на конференцію можна тут.

 

 

Попередня стаття Наступна стаття