Іноземний погляд на ефект від зниження ставки ЄСВ в Україні: перші результати і вплив на економіку

26 Травня 2016
Аа Аа

Автори Вільного Університету Берліна (Freie Universität Berlin) та Німецької консультативної групи Філіп Енглер і Роберт Кірхнер в своїй статті на порталі VoxUkraine написали про результати свого аналізу на основі сучасної економічної моделі з приводу зниження ставки єдиного внеску в Україні.

Рішення парламенту знизити ставку єдиного внеску (ЄСВ) до фіксованої у розмірі 22 % було прийнято в рамках проведення податкової реформи на користь зменшення навантаження на фонд оплати праці і зниження рівня тіньової економіки.

Оцінка авторів: перші результати від зниження ЄСВ

Для свого аналізу автори обрали метод макроекономічних наслідків скорочення ставки ЄСВ за допомогою DSGE-моделі (нова Кейнсіанська динамічна стохастична модель загальної рівноваги), яка дозволяє оцінити динаміку найважливіших агрегованих змінних в короткостроковій, середньостроковій і довгостроковій перспективі.

«Ми використовуємо цю модель для моделювання впливу скорочення ставки ЄСВ за двома сценаріями, які розрізняються урахуванням тіньової економіки», – зазначили автори.

У першому сценарії відносна величина тіньової економіки була незмінною і за цим сценарієм було зафіксовано, що значне скорочення надходжень від ЄСВ призведе до відчутних втрат доходів до 100 млрд грн, або більше 4 % очікуваного в 2016 році ВВП (за оцінками аналітиків Dragon Capital report, 11 January 2016 «Ukrainian Economy: Tax Changes and 2016 Budget: An Eminent Step Forward», p. 3), які будуть частково компенсовані заходами щодо збільшення доходів.

Згідно з підрахунками авторів, зниження ставки ЄСВ дає такі результати:

  • скорочення виробничих витрат;
  • падіння цін;
  • скорочення процентної ставки центральним банком;
  • підвищення реальних зарплат.

«В результаті зростає приватне споживання. Торговий баланс поліпшується, оскільки попит переключається з іноземних товарів на українські (імпортозаміщення) завдяки зростанню цінової конкурентоспроможності фірм. ВВП зростає через зміни споживання і торгового балансу», – йдеться у статті.

Динаміка інфляції індексу споживчих цін (ІСЦ), валового внутрішнього продукту (ВВП) і споживання, а також торгового балансу за 4 роки показана авторами у наведеному нижче графіку.

Вплив на основні економічні змінні (без детінізації)

Сценарії зниження ставки ЄСВ

У другому сценарії була надана модель впливу можливого скорочення тіньової економіки.

«Останні дані Міністерства економічного розвитку і торгівлі вказують на те, що більше 40 % ВВП в Україні сформовано з використанням тіньових схем. Ми припускаємо, що 25 % «чистої» зарплати виплачується «в тіні», і після зниження ЄСВ ця частка зменшиться (через зовнішні фактори) до 21%. Тоді як можлива детінізація, ймовірно, відбувалася б дуже поступово, наша модель не може чітко її визначити», – зазначають автори статті, і додають, що в цьому сценарії всі впливи менш відчутні, пояснюючи це тим, що вихід з «тіні», принесе фірмам збільшення виробничих витрат. Таким чином сукупний ефект на ціни і конкурентоспроможність буде нижчим.

Вплив на основні економічні змінні (детінізація)

«Аналіз показав, що є ряд можливих економічних переваг, обумовлених недавнім скороченням ЄСВ. Хоча наша модель і не може детально зафіксувати всі особливості економіки України, вона в цілому підтримує реформу, спрямовану на зниження дуже високого рівня оподаткування робочої сили в Україні», – підсумували автори.

Нагадаємо, народний депутат від «Об'єднання «Самопоміч» Андрій Журжій розповів нашій податковій платформі про наслідки зниження ставки ЄСВ на базі своєї статистики. Схиляючись на результати своїх розрахунків, він надав факти та прогнози щодо надходжень ЄСВ та ПДФО.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments