Експертам випала унікальна можливість стати авторами нової історії оподаткування

11 Червня 2016
Аа Аа

У ході круглого столу «Тенденції міжнародного оподаткування: висновки для України» експертне середовище представило свою позицію з такого надважливого і актуального питання як впровадження в українське законодавство плану дій, що спрямовані на боротьбу з розмиванням податкової бази та виведенням прибутку з-під оподаткування, а також питання податкової амністії та оподаткування непідтвердженого доходу фізосіб.

«Дві різні теми, які гармонійно поєдналися між собою, оскільки ми намагаємося запровадити передовий міжнародний досвід у нас в Україні. На базі цих міжнародних практик ми можемо створити свій дієвий механізм, який буде підлаштований під наш менталітет», – сказав Віце-президент Асоціації адміністративних суддів Богдан Санін.

Організаторами заходу виступили ГО «Асоціація податкових радників», Всеукраїнська ГО «Асоціація адміністративних суддів» та платформа Taxlink, які зібрали в інформаційному агентстві «УНІАН» для плідної дискусії та обміну досвідом суддів, народних депутатів, представників Державної фіскальної служби, адвокатів, аудиторів і науковців.

«Цей круглий стіл має надзвичайно важливе значення. Ми повинні глибоко оцінити ситуацію і зрозуміти, що потрібно розрізняти незаконні схеми і мінімізацію від способів використання оптимальних моделей для наднаціональних компаній», – зауважила суддя Вищого адміністративного суду України і Віце-президент Асоціації адміністративних суддів Наталія Блажівська.

Зокрема, Наталія Блажівська нагадала присутнім, з чого починалася дискусія податкового планування на міжнародному рівні: «Саме 12 листопада 2012 року проблема BEPS на міжнародному рівні була окреслена вперше як неморальна. Голова комітету британського парламенту Маргарет Ходж, звертаючись до віце-президента компанії Google у Великобританії Мета Бріттіна, зауважила: «Ви, Google, мінімізуєте податки і це є несправедливим щодо британських платників податків». На що представник Google відповів: «Це не є несправедливо. Ми сплачуємо виключно те, що передбачено чинним законодавством». Тоді Голова комітету резюмувала: «Так, ми не звинувачуємо вас в незаконній діяльності. Ми звинувачуємо Вас в неморальній діяльності». Дві постаті, два погляди на одну і ту саму проблематику».

Данило Гетманцев, Президент Асоціації податкових радників, впевнений, що цей захід буде корисним в майбутньому для розробки відповідних нормативних актів.

«Такі поняття як BEPS і агресивне податкове планування увірвалися у наші життя нещодавно і бізнес ще не зіштовхнувся з ними так щільно, як зіштовхнеться у найближчі часи. І саме тому дуже важливо для нас зробити правильні кроки для врегулювання цієї проблематики на рівні законодавства», – зауважив Данило Гетманцев.

За його словами, реалізація  плану BEPS на рівні національного законодавства є питанням дуже актуальним та неоднозначним для країн Європи. Зокрема, на сьогодні обговорюється питання, на якому рівні слід регулювати ці відносини: на міжнародному рівні шляхом укладення міжнародних договорів чи на національному рівні, як це передбачено планом BEPS, шляхом імплементації цих норм до національного законодавства.

 «BEPS – є планом. Тобто є певною дорожньою картою, а не нормою, яку можна впровадити в законодавство зарубіжних країн прямо», – сказав він і додав: «У цьому контексті найголовніше для нас не наробити помилок і зважити на ту практику, яку ще тільки має набути європейське співтовариство і не йти попереду цього європейського потягу, а успадковувати кращі приклади, які будуть розроблені європейськими державами».

До обговорення долучилася Ніна Южаніна, Голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики.

«Не хотілося б, щоб в нашій країні така надважка тема обговорювалася виключно в популістичних колах і людьми, які дуже далекі від даної теми. Справді, відповідно до Указу Президента створена робоча група під моїм головуванням. Ввійшла велика кількість експертів до складу робочої групи і ми майже завершили напрацювання пакету законопроектів відповідно до тієї концепції деофшоризації, яка обговорювалася на перших засіданнях майже місяць тому», – поділилася з учасниками Ніна Южаніна иа додала, що  підтримує думку Данила Гетманцева стосовно того, що не потрібно йти попереду європейського потягу, але на тому, що зараз, зважуючи на політичне становище, змушені  приймати або ж зважені законопроекти, або йти по шляху прийняття невдалих пропозицій, які можуть змінити хід подій в Україні, тим самим знищивши економіку.

«Ми вимушені напрацьовувати базові законопроекти і через систему виключень в періоді введення деяких норм запроваджувати їх, тобто всі норми, які здаються жорсткими на даний момент і не дуже сприймаються бізнесом, могли запроваджуватися з відтермінуванням, щоб вони надали час бізнесу або переструктуруватися або прийняти певні управлінські рішення, або змінювати взагалі свої господарські процеси. Ніхто не має права говорити бізнесу, що правила гри змінюються вже завтра. Це безвідповідально. Це може принести збитки як державі, так і інвестиційному клімату України в цілому, і відкинути Україну в цьому плані на багато-багато щаблів вниз.

Тому головне завдання напрацювання законопроектів – вони мають бути висококваліфіковані, вони мають містити виключно перевірений досвід тих країн, які імплементували план дій BEPS в своє законодавство. Нормативна база повинна бути напрацьована з урахуванням того, як ведеться бізнес в Україні. Не порушуючи принцип стабільності податкового законодавства.

Це є надважливе завдання і тому строки імплементації змін дуже короткі. Робоча група завершує свою роботу вже на наступному тижні. 10 червня – останнє числ, коли ми маємо напрацювати законопроекти за Указом Президента. Ми з завданням справилися. Я хотіла би на великому засіданні, де будуть присутні 70 експертів – представників різних Асоціацій, ще раз обговорити кінцеву редакцію всіх законопроектів і потім вже зареєструвати їх у Верховній Раді. Тому задумки, які Ви зараз висловите тут, будуть враховані.

Насправді, під час роботи робочої групи було дуже багато зауважень від експертів, від представників Асоціації щодо можливості обробки інформації, забезпечення конфіденційності інформації і я думаю, що ми зараз стоїмо на порозі величезних змін в податковому законодавстві всіх країн. Україна – це особливий випадок, тому що коли країни зі слабкою економікою впроваджують такі механізми контролю, з одного боку, занадто обтяжують свій бізнес. Але наша країна не може випасти з тієї тенденції, яка складається навколо нас. Для нас це необхідно.

Ми маємо приєднатися до Директиви про автоматичний обмін інформацією. Міністерство фінансів, ДФС, всі напрацьовують механізми, які необхідні для того, щоб долучитися до автоматичного обміну інформацією. Ми вимушені будемо як майбутня країна ЄС обов’язково імплементувати ті зміни, які нам необхідно, як би вони не сприймалися суспільством, адже нам ще необхідно прийняти зміни до розкриття банківської таємниці і багатьох інших речей, які зараз не сприймаються і не підтримуються.

Я думаю, що крок за кроком ми маємо рухатися в цивілізованому напрямку. Ми почали незворотній процес. Ми вимушені будемо імплементувати ці складні зміни, пов’язані із боротьбою з розмиванням податкової бази. Іншого шляху немає. Ми не можемо відрізнятися своїми методами і відлякувати цим всіх іноземних інвесторів. Маємо імплементувати зміни і почати працювати. Чим раніше ми почнемо цей тяжкий шлях, тим скоріше ми матимемо позитивні наслідки», – підсумувала Ніна Южаніна.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments