Додаткова умова щодо досягнення певного віку для призначення пенсії за вислугою років нівелює сутність права на соцзахист, - КСУ

Варто нагадати, що, у березні 2015 року депутати ввели віковий ценз в 50-55 років для тих, хто, працюючи за фахом, що веде до втрати працездатності і профпридатності, заробив право на дострокову пенсію. Причина – треба скоротити дефіцит бюджету пенсійного фонду. Пенсіонерів стало б менше, адже, незважаючи на вислугу, що дає право на пенсію, пільговики ще повинні були до пенсії "дорости". Проте 4 червня 2019 року Конституційний Суд України (далі – КСУ) вирішив, що дані положення суперечать Конституції, зокрема, позбавляють таких людей права на соцзахист і ухвалив Рішення № 2-р/2019 щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону України «Про пенсійне забезпечення». Так, КСУ скасував норму закону, яка вводить віковий ценз, обґрунтовуючи це тим, що якщо людина за станом здоров'я не може більше працювати за професією, то вона повинна мати право на пенсію, а не працювати ще 5-10 років, щоб вижити.

Вказаним Рішенням Конституційний Суд України визнав неконституційними положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ зі змінами (далі – Закон 1788), внесеними законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911–VIII.

У своєму Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що зміни у сфері пенсійного забезпечення повинні бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об’єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов’язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист.

Отже, суд дійшов висновку, що втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років. Конституційний Суд України виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 55 років для осіб, зазначених у пунктах «е», «ж» статті 55 Закону № 1788, нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України. Також у Рішенні КСУ зазначається, що законодавець, зрівнявши вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок, зайнятих на відповідних роботах, що пов’язані зі шкідливим впливом на здоров’я та призводять до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, скасував спеціальні гарантії щодо охорони праці і здоров’я жінок та встановлені спеціальні умови набуття права на пенсію за вислугу років.

Джерело: http://www.ccu.gov.ua/novyna/uhvaleno-rishennya-konstytuciynogo-sudu-ukrayiny-no-2-r2019

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments