«Єдине вікно»: реалії функціонування

08 Серпня 2016 #"Єдине вікно"
Аа Аа

Як зазначалось раніше, Міністерство фінансів України та Державна фіскальна служба України вже повідомили про виконання доручень Кабінету Міністрів України щодо впровадження автоматизованої системи «Єдине вікно». Дана система, за твердженнями двох відомств, почала роботу з 1 серпня 2016 року – з дня набрання чинності постанови Кабміну від 25.05.2016 № 364 «Деякі питання реалізації принципу “єдиного вікна” під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю».

4 серпня 2016 року комісією з митних питань Громадської ради при ГУ ДФС України у м. Києві було ініційовано проведення робочої зустрічі представників митних органів (Київської міської митниці ДФС) та суміжних служб з громадськістю – суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, декларантами, митними агентами. Метою цієї зустрічі було обговорення практичних та проблемних питань щодо роботи «Єдиного вікна», яке, нібито, функціонує четвертий день.

Начальник управління організації митного контролю Бистрова З. С. презентувала особливості функціонування та обміну інформацією між митницею – суміжними службами – декларантами, введені постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2016 № 364, порівняно із загальною процедурою, означеною статтею 319 Митного кодексу України. Такі нововведення, перш за все, стосуються принципу «мовчазної згоди» та часових нормативів прийняття рішень щодо результатів контролю суміжними службами.

Крім того, зазначалось, що наразі введення системи «Єдине вікно» є свого роду технологічним експериментом, адже на сьогодні передбачено функціонування лише 192 місця митного оформлення на всій території України, в яких така система функціонуватиме. При цьому, перелік таких місць, як і перелік пунктів пропуску на митному кордоні України з відповідним обладнанням для проходження радіологічного контролю, а також перелік документів, що необхідні для проходження передбачених постановою видів контролю, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 25.07.2016 № 657.  Проте (незважаючи на те, що «Єдине вікно» почало роботу з 1 серпня) станом на день проведення робочої зустрічі зазначений наказ ще не був офіційно оприлюднений, відповідно, чинності він не набрав.

В рамках робочої зустрічі обговорювались проблемні аспекти впровадження та діяльності «Єдиного вікна» з боку суміжних служб. Присутніми були представники Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), які здійснюють санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний види контролю. Щодо запровадження нового програмного забезпечення, то представники вказаних контролюючих органів звернули увагу на низький рівень технічного забезпечення (на робочих місцях відсутній доступ до інтернету, а у деяких з них навіть немає комп’ютера), електронного цифрового підпису не має жоден працівник цих органів, що безпосередньо проводить відповідний вид державного контролю та взаємодіє з митницею та декларантом у місцях митного оформлення.

Проте, як з’ясувалось, основною проблемою роботи в даній системі є те, що вона не працює. Більше того, представники суміжних служб взагалі не бачили нового інтерфейсу, розробленого та анонсованого ДФС України, за допомогою якого ними здійснюватиметься відповідний вид державного контролю.

Працівники митниці зазначили, що процедура запуску програм такого роду є тривалою, необхідне його тестування, налаштування та пристосування відповідно до реальних умов та потреб митного оформлення. На сьогодні існують проблеми і технічного, і технологічного характеру. Як зазначалось в рамках робочої зустрічі, навчання працівників контролюючих органів та тестування автоматизованої системи розпочнеться тільки після визначення та надання цими органами переліків відповідальних за роботу з «Єдиним вікном» адміністраторів (які мають бути фахівцями в галузі ІТ – а це також проблема кадрового забезпечення), якими, в свою чергу, будуть визначені та внесені до бази даних системи працівники, які безпосередньо будуть у ній працювати (вносити інформацію про результати проходження контролю).

Державною фіскальною службою України, за словами Бистрової З. С., до митниць було доведено роз’яснення, що до моменту повного впровадження «Єдиного вікна»,  здійснення передбачених видів контролю та взаємодія митниць і суміжних служб здійснюється за порядком, передбаченим статтею 319 Митного кодексу України.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments