ДФСУ про оподаткування одноразової грошової допомоги при переїзді в іншу місцевість

06 Квітня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у своєму листі від 24.03.2016 р. № 5011/5/99-99-17-03-03-16 роз’яснила щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором (далі – ВЗ) одноразової грошової допомоги при переїзді в іншу місцевість.

Відповідно до статей 120 та 121 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку зі службовими відрядженнями, а також через переведення, прийняття або направлення на роботу в іншу місцевість.

Оскільки за відрядженими працівниками зберігаються протягом усього часу відрядження місце роботи (посада), а переїзд в іншу місцевість здійснюється працівниками у зв’язку з переведенням, прийняттям їх на іншу роботу, то кошти, отримані платником податку у зв’язку зі службовими відрядженнями, та одноразова грошова допомога, яка надається самому працівнику, а також і кожному члену його сім’ї, який переїжджає  в іншу місцевість у розумінні Кодексу, є різними видами доходу.

Не є об’єктом оподаткування ПДФО сума компенсації, яку отримує платник податку з бюджетів, відповідно до підпункту 165.1.11 пункту 165.1 статті 165 ПК України. Крім того, не оподатковуються ПДФО також кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із пунктом 170.9 статті 170 Кодексу, а також суми компенсаційних виплат в іноземній валюті, що виплачуються відповідно до закону працівникам дипломатичної служби, направленим у довготермінове відрядження.

Контролюючим органом наведено лише норми ПК України щодо оподаткування компенсації коштів, витрачених на відрядження, але не роз’яснено строки, суму такої компенсації тощо. Незважаючи на те, що в першому реченні листа йде мова про оподаткування одноразової грошової допомоги при переїзді в іншу місцевість, в цьому роз’яснені не наведено жодних норм щодо таких компенсаційних виплат.

Проте надміру витрачена сума витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки оподатковується ПДФО за ставкою 18 %.

Відповідальним за утримання ПДФО є податковий агент, що нараховує компенсацію платнику податків, відповідно до пункту 168.1 статті 168 ПК України.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments