Депутати, які повірили в Bitcoin

Аа Аа

Скільки не вивчай електронні декларації, а кожного разу дізнаєшся щось нове. Переглядаючи всі здобутки наших парламентарів, які вони зазначили у своїх деклараціях за 2015 р., ми наткнулись на кількох осіб, які вирішили зберігати свої гроші в дещо незвичній як для України «валюті», а саме в Bitcoin.

Так, поки більшість нардепів розкидала свої кошти в кілька банків та запасалась готівкою, окремі їхні колеги накопичувати криптовалюту. Що цікаво, всі депутати, мова про яких піде нижче, задекларували свої bitcoin у розділі е-декларації «Цінне рухоме майно».

За інформацією, зазначеною в е-деклараціях, можемо виділити наступних народних депутатів України:

Дмитро Голубов задекларував bitcoin в кількості 4 376 одиниць. На дату подання декларації їхня вартість складає 75 969 110 грн. Датою набуття права власності на криптовалюту нардеп вказує 22 листопада 2012 р., тоді їхня вартість становила 402 088 грн.

Схоже, що банкам пан Голубов не дуже довіряє, адже окрім власне bitcoin він сам задекларував 220 тис. доларів США готівкою, а дружина – 280 тис. доларів США та 620 тис. гривень.

Олександр Урбанський заначив в декларації bitcoin в кількості 5328,6574 одиниць, вартість яких станом на 31 грудня 2015 р. складає 54 865 402 грн. Дату набуття права власності на криптовалюту нардеп не вказав, втім, як і їхню вартість на той момент.

Тенденція прослідковується – окрім bitcoin у нардепа задекларовано готівки на суму 25 млн. гривень.

Олексій Мушак – задекларував отримані у 2013 р. 465 bitcoin на суму 128 008 грн. Зараз вартість такої кількості bitcoin за даними різних обмінників коливається від 8,3 до 8,9 млн грн.

Свої кошти нардеп, як і інші його колеги в цьому переліку, в основному тримає в готівці. На двох з дружиною було задекларовано:

1)готівка: 41 815 доларів США, 490 тис. грн., 20 500 євро;

2)активи у дорогоцінних металах: 3 669 839 грн.

Дмитро Білоцерковець – показав у своїй декларації 398 bitcoin, які були ним набуті у 2013 р. Їхня вартість на той момент становила 128 160 грн. Поточну вартість нардеп не вказує, однак перевіривши кілька конвертерів-обмінників ми підрахували, що на даний момент така кількість криптовалюти вартує трохи більше 7 млн. грн (цифри коливаються від 7,2 до 7, 6 млн за різними підрахунками).

Загалом, тут ситуація така ж – свої гроші Д. Білоцерковець зберігає у готівковій формі – 35 тис. доларів США, 37 тис. євро, 60 тис. гривень.

 

Коментар: 

Наталія Найман, юрист практики IT права ЮК Jurimex:

«Правова природа криптовалюти Bitcoin до цього часу залишається невизначеною. Зокрема, криптовалюту відносять до майна (віртуального/електронного майна), товару (електронного товару), а операції з Bitcoin до бартерних; до грошей, аналогу грошей (тобто, засобу платежу), грошового сурогату. Європейський суд у своєму рішенні визнав Bitcoin засобом платежу, обґрунтовуючи тим, що криптовалюта була створена саме з метою обслуговування платежів та вказав, що операції з Bitcoin є фінансовими і ,як наслідок, не повинні оподатковуватися ПДВ.

Разом з тим, позиція національного регулятора (зокрема, НБУ) досить неоднозначна. На наш запит щодо правової природи операцій з криптовалютою Bitcoin НБУ надав інформацію у листі від 08.12.2014 № 29-208/72889 аналогічну викладеній у роз’ясненні 2014 року, розміщеному на офіційному сайті регулятора, де йдеться про те, що НБУ розглядає Bitcoin як грошовий сурогат та акцентує увагу, що усі ризики, пов’язані із використанням криптовалюти у розрахунках, несе учасник таких розрахунків. Слід зазначити, що порівнюючи законодавче визначення грошового сурогату та природу криптовалюти, дуже важко віднести її саме до цього поняття.

Восени 2015 року національний регулятор заявив, що відстежує світову практику регулювання криптовалют, щоб урегулювати це питання у європейському та загальносвітовому контексті. 9 листопада 2016 року під час Cashless Ukraine Summit 2016 НБУ презентував проект Cashless economy, одним із пунктів якого є еволюція e-money як безготівкового інструмента розрахунків (на основі технології Blockchain), емітентом яких є НБУ. Тому можливо найближчим часом можна буде вести мову про створення системи електронних грошей, яка функціонуватиме на основі технології Blockchain. Таким чином простежується певна лібералізація зі сторони національного регулятора до Bitcoin та зацікавленість у технології Blockchain загалом.

Що стосується перевірки декларацій, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» порядок їх проведення визначається НАЗК, однак нормативно-правовий акт, який визначав би порядок проведення повних перевірок, наразі відсутній. Тому зараз важко спрогнозувати, яким саме чином НАЗК буде проводити перевірки декларацій, в тому числі задекларованого "цінного рухомого майна" криптовалюти Bitcoin».

Попередня стаття Наступна стаття