Депутат пропонує легалізувати доходи українців

Аа Аа

У 2018 р. в Україні може стартувати кампанія з легалізації доходів громадян шляхом подачі ними спеціальної декларації.

Відповідний законопроект № 6504 було зареєстровано 25 травня 2017 р. народним депутатом Є.Мураєвим. У разі погодження документа ВР він має набрати чинності не раніше 01 січня 2018 р., відповідно легалізувати можна буде лише ті кошти/майно, що були набуті до 01 січня 2018 р.

Строк легалізації майна розпочинається 01 січня 2018 р. і закінчується 30 червня 2018 р. (документи на нерухоме майно треба буде подати до 31 травня 2018 р., стосовно іншого майна – 22 червня того ж року).

Відповідно до законопроекту можна буде легалізувати грошові кошти, цінні папери, частку у статутному капіталі, нерухомість, у т. ч. ту, що було оформлено на іншу особу, транспортні засоби. Легалізувати також можна буде майно, що знаходиться за межами України та передане в довірче управління майном.

Водночас не можна буде легалізувати майно, отримане в результаті вчинення злочинів. Перелічуючи у проекті відповідні злочини, автор проекту фактично назвав всі розділи Особливої частини Кримінального кодексу України, за винятком злочинів у сфері господарської діяльності, серед яких, зокрема, є і контрабанда, ухилення від сплати податків, ЄСВ, фіктивне підприємництво тощо. Вимоги закону щодо легалізації майна також не поширюються на осіб, стосовно яких набрав законної сили вирок за злочини від убивства до найманства (повний перелік є в проекті – ред.), та якщо це пов’язано з контрольованими іноземними компаніями, відкриттям рахунків, інформація про які міститься у спеціальній декларації.

Окрім того, не підлягає легалізації також майно, права на яке оскаржуються в судовому порядку, надання прав на яке не передбачене чинним законодавством, гроші, отримані  як кредити, вилучене з цивільного обороту, тощо.

Спеціальна декларація подається одноразово суб’єктом легалізації до контролюючого органу, в якому такий суб’єкт перебуває на обліку як платник податків, особисто, або поштою, або в електронній формі. Після подачі декларації платник повинен буде або сплатити ПДФО за тимчасовою ставкою податку, або купити державних облігацій на певну суму, або зарахувати задекларовані ним кошти на спецрахунки, докладніше про це читайте нижче.

Суб’єкт легалізації й особа, інформація про яку міститься у спеціальній декларації, зокрема, звільняються від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Факт подання спецдекларації та відомості, що в ній зазначені, не можуть бути використані як доказ у межах кримінальної справи, справи про адміністративне і (або) податкове правопорушення.

Відповідні відомості з декларації визнаються службовою, банківською або іншою захищеною законом таємницею.

З урахуванням зазначеного вище щодо звільнення від відповідальності слід вказати, що відповідні зміни депутат пропонує внести, в т. ч., і до КК України. Окрім цього, пропонується збільшити розміри штрафу за ухилення від сплати податків, зокрема, максимальні розміри  залежно від частини першої ст. 212 КК можуть вирости до 50 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Варто зазначити, що разом із зазначеним вище законопроектом депутат також зареєстрував ще один – про зміни до Податкового кодексу України № 6505.

По-перше, за проектом для цілей ПК не визнається доходом отримання майна його фактичним власником від номінального власника, якщо таке майно і його номінальний власник вказані в декларації про легалізацію майна.

По-друге, підставою для висновків фіскалів під час проведення перевірок не може бути декларація про легалізацію майна платника податків, крім випадків, коли він сам на цьому наполягає.

По-третє, платника не можуть притягнути до відповідальністі за податкове порушення, якщо воно пов’язане з майном, рахунками, контрольованими іноземними компаніями, вказаними в декларації про легалізацію майна.

По-четверте, з 01 січня 2018 р. по 30 червня 2018 р. ставка ПДФО становитиме 10 % стосовно задекларованих у спецдекларації про легалізацію майна доходів на суму понад 100 тис. прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Якщо доходів у відповідній декларації було вказано на суму до 100 тис. прожиткових мінімумів, то ставка ПДФО для таких доходів складатиме 5 %.

Сплачувати податок в обох випадках потрібно буде до 30 червня 2018 р.

Втім ставка ПДФО стосовно таких легалізованих доходів може становити і 0 % за умови, що платник вибере один із таких варіантів:

- зарахувати суму грошових коштів, зазначених у спецдекларації про легалізацію майна, на строк не менше 2 р. на безоплатній основі на спеціальні рахунки. Напрямки цільового використання таких коштів визначає Кабмін;

- придбати у строк до 30 червня 2018 р. довгострокові державні облігації зі строком погашення 5 р. без права дострокового погашення на загальну суму, що дорівнює 10 % або 12 % вартості задекларованого майна, в тому числі готівкових коштів – до 100 тис. прожиткових мінімумів або понад 100 тис. таких мінімумів.

Нагадуємо, Кабмін у плані дій на 2017 рік визначив розробку законопроекту про запровадження загального декларування та системи моніторингу відповідності доходів та витрат. Імовірно, разом із цим законопроектом Уряд планує впровадити ініціативи щодо легалізації доходів.

Попередня стаття Наступна стаття