«Дельта Банк» виграв у податкової справу на 1,53 млрд грн

27 Травня 2016 #ПДФО
Аа Аа

17 травня 2016 року у справі № 826/20997/15 Київський апеляційний адміністративний суд виніс ухвалу, якою відмовив у задоволенні апеляційної скарги Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників.

У цій справі Окружний адміністративний суд України частково задовольнив адміністративний позов ПАТ «Дельта Банк» – визнав протиправними та скасував ППР на загальну суму 1,53 млрд грн.

Зокрема, суди погодилися з доводами позивача про те, що норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» для відносин, які виникають під час виведення неплатоспроможного банку з ринку, є спеціальними, тому під час тимчасової адміністрації не здійснюється нарахування фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Крім того, суд погодився, що різниця між ціною майна – предмета іпотеки, за рахунок якого стягується борг – та сумою боргу не утворює додаткове благо для боржника.

Так, в ухвалі Київського апеляційного суду зазначено:

«…в силу правил абзацу «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, у разі повідомлення платника податку – боржника, зокрема шляхом укладення відповідного договору, про анулювання (прощення) боргу, а також включення його суми до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощено), саме боржник сплачує податок із таких доходів.

Наведене правило відповідає економічній сутності доходу, оскільки при списанні заборгованості саме боржник одержує економічну вигоду у вигляді збереження активів у силу припинення належного кредитору права вимоги та кореспондуючого цій вимозі обов'язку боржника витрачати кошти на погашення заборгованості за кредитом.

Як установлено судом, дохід у зв'язку із прощенням суми боргу за договором від 07 березня 2008 року № 11311629000 отримав саме боржник, і позивач у встановленому порядку попередив його про обов'язок сплатити із такого доходу податок.

За таких обставин, неподання до контролюючого органу розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощено), не може бути підставою для визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, який повинна сплатити інша особа. Натомість, такі дії, за певних умов, можуть кваліфікуватись за пунктом 119.2 статті 119 Податкового кодексу України та статтею 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що передбачають накладення санкцій у вигляді штрафу.

Колегія суддів зазначає, що визначене позивачу зобов'язання унаслідок вищевказаних обставин є протиправним, адже не відповідає справедливому балансу між його інтересами та необхідністю забезпечити сплату податку, позаяк може виникнути ситуація, коли один і той самий податок, зумовлений однаковими правовідносинами, сплачується двічі різними особами – кредитором і боржником».

ППР щодо податку на доходи фізичних осіб була скасована з огляду на те, що відповідач не мав права донараховувати податкові зобов’язання, оскільки вони уже були узгоджені шляхом подання заяви на розстрочення податкового боргу.

Також, на думку колегії суду апеляційної інстанції, банк правильно відобразив доходи і витрати за договорах відступлення права вимоги (зміни кредитора у зобов'язанні), у яких позивач є первісним кредитором, а також за результатами формування страхових резервів. Банк також не повинен був сплачувати податок на репатриацію за результатом виплати роялті британській компанії, оскільки суд визначив, що ліцензіар є бенефіціарним отримувач таких доходів.

Крім того, банк, як член платіжних систем VISA та MasterCard, отримував послуги міжнародних платіжних систем, які належать до послуг із розрахунково-касового обслуговування, а отже, не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Подання ліквідаційного Звіту про використання доходів неприбутковою організацією, - ДПС інформує

19 Жовтня 2020

Чи може ФОП надати запит на отримання довідки про доходи через електронні сервіси ДПС України ?

19 Жовтня 2020

Як отримати довідку про відсутність заборгованості в електронному вигляді для участі у тендері?

19 Жовтня 2020

Який порядок переходу на спрощену систему оподаткування для платників єдиного податку 1-3-ї груп?

19 Жовтня 2020

Як отримати витяг про стан розрахунків платників з бюджетом та фондами соціального та пенсійного забезпечення?

19 Жовтня 2020

Проведення розрахункових операцій в режимі офлайн: юридичні нюанси

19 Жовтня 2020

Закон № 466: формування податкового кредиту на підставі тимчасової митної декларації

19 Жовтня 2020

Неприбуткова організація продає товари (основні засоби): коли сплачується податок на прибуток?

19 Жовтня 2020