Чи впливає попередня оплата на визнання операцій контрольованими?

22 Квітня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України в листі від 8 квітня 2016 року № 7861/6/99-99-19-02-02-15 надала роз’яснення щодо визнання операцій контрольованими у разі попередньої оплати вартості товару.

Зокрема, у випадку, що розглядався ДФС України, платник оплатив вартість товару в період, коли держава реєстрації його контрагента належала до Переліку[1], а перехід права власності на товар відбувся після вилучення держави контрагента з вказаного Переліку.

ДФС України роз’яснила, що, оскільки господарськими операціями для цілей трансфертного ціноутворення є операції, які впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток, то необхідно виходити зі стандартів бухгалтерського обліку.

Згідно з підпунктом 9.2 пункту 9 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318, не визнається витратами й не включається до звіту про фінансові результати попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг.

Отже, попередня оплата за товар не є витратами та не впливає на об’єкт оподаткування.

Таким чином, якщо сума попередньої оплати за товар була здійснена під час перебування держави (території), де зареєстрований нерезидент, у переліку держав (територій), затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України, а перехід права власності на товар від нерезидента відбувся після вилучення держави, резидентом якої він є, з переліку, то така операція не враховується при визначенні вартісного критерію (5 млн грн) контрольованих операцій.

Відповідно до пункту 6.4 П(С)БО 15 «Дохід», не визнається доходом сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг).

Загальний висновок з цього роз’яснення – авансова оплата не впливає на визначення дати здійснення контрольованої операції, що важливо у контексті: визначення звітного періоду, а також законодавства, яке було чинним при здійсненні контрольованих операцій.

 


[1] Переліки держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, були затверджені розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №1042-р, від 14 травня 2015 р. № 449-р, від 1 липня 2015 р. № 677-р, від 16 вересня 2015 р. № 977-р.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments