Чи сплачується ПДВ при постачанні послуг за зовнішньоекономічними контрактами?

ДФС України в своїй індивідуальній податковій консультації від 10.01.2018 № 92/6/99-99-15-03-02-15/ІПК надала роз’яснення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій, які постачаються нерезидентом України.

Так, відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі – ПК України) об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання послуг, місцем постачання яких є митна територія України. Правила визначення місця постачання послуг встановлені статтею 186 ПК України. Тобто питання оподаткування ПДВ послуг, які не надаються нерезидентом, залежить від того, чи їх постачання здійснюється на території України, відповідно до положень статті 186 ПК України. Водночас згідно з пунктом 180.2 статті 180 ПК України саме отримувач послуг, що постачаються нерезидентом на митній території України, є відповідальною особою за нарахування ПДВ.

Варто звернути увагу, що вищезазначене положення пункту 180.2 статті 180 ПК України необхідно розглядати комплексно з положеннями статті 208 ПК України, відповідно до якої ПДВ за послуги, що надаються нерезидентом, нараховується їх отримувачем, якщо він є:

юридичною особою, незалежно від того чи є така особа зареєстрованою платником ПДВ;

фізичною особою - підприємцем, зареєстрованою платником ПДВ.

Одночасно варто зауважити, що аналогічно вирішується питання щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг, які надаються українським суб’єктом господарювання на користь нерезидента України. Тобто об’єкт оподаткування ПДВ в цьому випадку виникатиме в тому разі, якщо такі послуги постачаються платником ПДВ на митній території України за пунктом 186 ПК України. Разом з тим, якщо згідно з правилами статті 186 ПК України вважатиметься, що  послуги постачаються за межами митної території України, то одночасно у постачальника виникає обов’язок нарахувати «компенсуючий» ПДВ за пунктом 198.5 статті 198 ПК України. Такий висновок зазначений в індивідуальній податковій консультації ДФС України від 10.01.2018 № 94/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

 

Попередня стаття Наступна стаття