Чи оподатковуються податком на нерухоме майно будівлі, які ФОП використовує у своїй діяльності?

На це питання надав відповідь Верховний Суд (далі – ВС) у своєму рішенні від 11 грудня 2018 року у справі №819/314/18.
Нагадаємо, що відповідно до пп. «є» пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПК України) не є об’єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
ВС встановив, що будівлі, які належать фізичній особі-підприємцю на праві власності, які вона використовує у власній господарській діяльності не є будівлями промисловості. Відповідно на такі будівлі не поширюється дія пп. «є» пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України, внаслідок чого вони є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно.
Для кваліфікації будівель як промислових ВС звернувся зокрема до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000. Крім того, Суд зазначив, що, говорячи про промислове підприємство, необхідно зауважити, що в законодавстві України не існує правової норми, яка б чітко визначала дане поняття. Але, Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є складовою ДК 009:2010, згідно з яким процес промислового виробництва - це процес перероблення (механічного, хімічного, ручного тощо), який використовують для виготовлення нової продукції (споживчих товарів, напівфабрикатів чи засобів виробництва), оброблення товарів, які були у використанні, надання промислових послуг. ВС додав, що промисловість в розумінні економічної теорії це провідна галузь господарства, яка об'єднує підприємства, що виробляють електроенергію, знаряддя праці, предмети побуту, забезпечує потреби в паливі, сировині, матеріалах та різноманітних товарах.
Отже, беручи до уваги наведені вище положення, ВС дійшов висновку, що застосування пункту «є» пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України можливе у разі дотримання двох обов'язкових умов, а саме: наявність будівель промисловості та їх перебування у власності промислових підприємств.
В межах спірних відносин по цій справі жодна з обов'язкових умов не дотримана, оскільки згідно відомостей про об'єкт нерухомого майна, комплекси, які на праві власності належать позивачу, це телятники, що не є будівлями промисловості, крім того п. «є» пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України не охоплюється нерухомість, яка використовується фізичною особою-підприємцем у власній господарській діяльності.
Підсумовуючи, варто зауважити, що наявність виробничих приміщень, які використовуються для цілей забезпечення діяльності фізичної особи-підприємця, не дає підстав для віднесення такої будівлі до категорії «будівель промисловості», тому, відповідно, зазначений об'єкт нерухомості не підпадає під дію пункту «є» пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України.
- Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)
- Адміністрування ПДВ (спори)
- Адміністрування податку на додану вартість (ПДВ)
- Акцизний податок 2016
- Бланк податкової декларації про майновий стан і доходи
- Військовий збір
- Групи платників єдиного податку (ЄП)
- Екологічний податок
- Закон про Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)
- Закон про судовий збір
- Земельний податок
- Зміни до податкового кодексу
- Коли реєструється податкова накладна?
- Податкова декларація про майновий стан і доходи
- Податкова реформа
- Податковий кодекс України
- Податковий кредит
- Податок на додану вартість (ПДВ)
- Податок на нерухомість
- Податок на прибуток
- Проект змін спрощеної системи оподаткування 2017
- Реєстр платників податку на додану вартість (ПДВ)
- Реєстратор розрахункових операцій (РРО)
- Реєстрація податкових накладних
- Реквізити для сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ)
- Судовий збір
- Транспортний податок