Чи можна зарахувати від’ємне значення з ПДВ у рахунок сплати інших податків чи зборів?

04 Серпня 2016 #ПДВ #Роз'яснення ДФС
Аа Аа

Відповідь на вищезазначене питання була надана територіальним органом ДФС у Сумській області. Зокрема, відповідь фіскального органу стосувалась зарахування від’ємного значення з ПДВ у рахунок сплати податку на прибуток.

Так, контролюючий орган на підставі пункту 200.4 статті 200 ПК України дійшов висновку, що ПК України чітко визначено, що зарахування від’ємного значення до бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов’язань платника податків здійснюється виключно по податках, зборах, платежах, які повністю належать до доходів Державного бюджету. Далі було проаналізовано статтю 29 Бюджетного кодексу і зазначено, що оскільки податок на прибуток є частково доходом Державного бюджету, зарахування від’ємного значення до бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток чинним законодавством не передбачено.

Загалом ми вважаємо правильним висновок, що сума від’ємного значення з ПДВ не може бути зарахована у рахунок сплати податку на прибуток, але не можемо погодитись із аргументацією фіскальних органів, з урахуванням наступного.

Так, пунктом 200.4 статті 200 розділу V ПК України чітко встановлено, що при від’ємному значенні суми ПДВ, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню (при чому, за пунктом 200.13 статті 200 ПК України, сума бюджетного відшкодування перераховується Держказначейством виключно на поточний рахунок платника ПДВ);

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Отже, у разі виникнення від’ємного значення з ПДВ у платника податків, зокрема, виникає право на бюджетне відшкодування або право на зарахування від’ємного значення у рахунок податку, які за своєю правовою природою не є тотожними. Відтак, висновок фіскального органу щодо взагалі можливості «зарахування від’ємного значення до бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов’язань платника податків» є абсурдним.

Тепер стосовно можливості зарахування суми від’ємного значення з ПДВ у рахунок сплати іншого податку, ніж ПДВ.

Як було зазначено вище, відповідно до підпункту «а» пункту 200.4 статті 200 розділу V ПК України при від’ємному значенні суми ПДВ, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку.  

Підпунктом 14.1.186 пункту 14.1 статті 14 ПК України чітко заначено, що податок для цілей розділу V ПК України – це  податок на додану вартість.

Таким чином, від’ємне значення з суми ПДВ не може зараховуватись у рахунок сплати податку на прибуток в силу того, що таке зарахування, як це було зазначено фіскальним органом, здійснюється виключно по податках, зборах, платежах, які повністю належать до доходів Державного бюджету, а податок на прибуток часткового сплачується до місцевого бюджету. Так, зарахування суми від’ємного значення у рахунок інших податків є неможливим через пряму вимогу ПК України, що така сума зараховується у рахунок сплати податкового боргу ПДВ.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments