Чи можливе використання ділових очікувань для прогнозування економічної активності в Україні, – дослідження НБУ

Національний банк України продовжує публікацію Робочих матеріалів (Working Papers), підготовлених фахівцями НБУ і пропонує результати дослідження «Використання ділових очікувань для короткострокового прогнозування економічної активності», проведеного Романом Лисенко та Наталією Колесніченко, співробітниками Департаменту монетарної політики НБУ.

Статистичні дані щодо динаміки ВВП та його складових, як правило, публікуються із значною затримкою. Відтак, існує потреба в адекватних оцінках стану поточного рівня економічної активності в країні, необхідних для розуміння центральним банком процесів, які відбуваються в економіці країни «в режимі реального часу». Такі дані зазвичай використовуються для належного обґрунтування рішень з монетарної політики, а також оцінки ефектів від попередніх прийнятих рішень на економіку. Велика кількість центральних банків світу використовує для побудови відповідних прогнозів результати ділових очікувань підприємств.

У цій роботі фахівці НБУ дослідили можливість використання даних, отриманих за результатами опитувань щодо ділових очікувань підприємств України, для прогнозу змін реального ВВП України та його складових – споживання та інвестицій.

Автори у своїй роботі відповідають на низку практичних питань. Наприклад, чи існує можливість оцінити економічну активність в Україні ще до публікації офіційних статистичних даних? На якому часовому горизонті похибка прогнозу буде найменшою? Який з показників економічної активності має кращі прогностичні властивості – індекс ділових очікувань, який розраховується НБУ, чи запропонований авторами індикатор економічної активності?

Результати дослідження показали, що, справді, результати опитувань про ділові очікування підприємств можуть використовуватися для оцінки та прогнозу темпів зміни реального ВВП, споживання та інвестицій, при цьому найкращі результати отримані при оцінці цих показників у поточному кварталі.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments