Чи може неплатник ПДВ бути управителем майна: пояснює ДФС

23 Жовтня 2017 (0) #ПДВ #ДФС #Роз'яснення ДФС
Аа Аа

Платник третьої групи єдиного податку, який застосовує ставку у розмірі 5 відсотків, може бути управителем майна тільки після його реєстрації платником ПДВ та відповідно переходу на 3-відсоткову ставку єдиного податку.

До такого висновку дійшла ДФС України у своїй індивідуальній податковій консультації від 17.10.2017 № 2259/6/99-99-15-03-02-15/ІПК на підставі вимоги пункту 4.7 розділу IV Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, відповідно до якого для взяття на облік договору управління майном управитель майна подає до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку документи щодо реєстрації договору управління майном одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ.

Також фіскальним органом у вищезазначеній податковій консультації було вказано, що передача майна в управління не є операцією з постачання товарів, оскільки не відбувається переходу права власності від установника управління до управителя, а отже, така операція не підлягає оподаткуванню ПДВ. Водночас послуги, які надаються управителем з управління майном, підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.

Окрім того, ДФС України було зазначено, що об’єктом оподаткування також є операції з передачі управителем установнику управління товарів/послуг у межах договору управління майном, які по своїй суті є результатом управління. Причому, на думку фіскалів, саме в управителя виникають податкові зобов’язання з ПДВ при здійсненні вищезазначеної передачі. Проте, на нашу думку, такий висновок не враховує особливості правовідносин, які виникають в межах договору управління майном.

Так,  за частиною четвертою статті 1030 Цивільного кодексу України майно, набуте управителем у результаті управління майном, включається до складу отриманого в управління майна. Отже, набуте в результаті управління майно передається у власність установника управління не від управителя, а від третьої особи, в якої таке майно було придбане. Таким чином, саме у цієї третьої особи, а не в управителя, можуть виникати податкові зобов’язання з ПДВ при продажі вищезазначеного майна. Одночасно таке майно переходить до управителя у довірчу власність, що, як було сказано вище, не є підставою для виникнення об’єкта оподаткування ПДВ.

 

 

Попередня стаття Наступна стаття