Бюджетне відшкодування у дві черги

01 Лютого 2016
Аа Аа

1 лютого 2016 року вступили в силу зміни до Податкового кодексу України (далі – ПК України), відповідно до яких було повністю виключено пункт 200.18 статті 200.

Нагадуємо, що виключеним пунктом 200.18 ПК України регулювався порядок здійснення автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ.

Разом з тим, одночасно, підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України встановлюється, що бюджетне відшкодування буде здійснюватись у хронологічному порядку, відповідно до черговості внесення платника ПДВ до відповідного Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Таких реєстрів буде два.

Перший реєстр частково формується із вимог для отримання автоматичного бюджетного відшкодування. До нього вноситимуться платники ПДВ, які одночасно відповідатимуть таким критеріям:

1. юридичні особи та фізичні особи – підприємці, включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців і до цього реєстру стосовно них не внесено записів про: а) відсутність підтвердження відомостей; б) відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання); в) прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності ФОП; г) визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи; ґ) припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності ФОП та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності ФОП;

2. не перебувають у судових процедурах банкрутства відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;

3. мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує у три рази суму податку, заявлену до відшкодування, або отримали терміном на один рік від банківської установи, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, фінансову гарантію, що діє з дня подачі відповідної заявки про повернення суми бюджетного відшкодування (у разі якщо за результатами перевірки встановлено порушення норм податкового законодавства в частині зайво заявлених сум податку до бюджетного відшкодування, така фінансова гарантія має бути продовжена додатково на термін до двох років), а також здійснюють операції з вивезення товарів з митної території України у митному режимі експорту, питома вага яких протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок (для платників податку з квартальним звітним періодом – протягом попередніх чотирьох послідовних звітних періодів).

Всі інші платники, які не відповідатимуть вищезазначеним критеріям, відповідно, будуть внесені до другого реєстру.

При цьому, перевірка відповідності платника податку зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності. У разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку таким критеріям контролюючий орган протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності направлятиме платнику податку рішення про невідповідність та надаватиме детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення платник ПДВ зможе оскаржити в адміністративному та/або судовому порядках. Якщо ж контролюючий орган у встановлений термін не надішле зазначеного рішення, вважатиметься, що такий платник відповідає критеріям для віднесення його до першого реєстру.

Отже, незважаючи на всі публічні заяви, де-факто, в нас діятимуть дві черги платників податків для відшкодування ПДВ. Очевидно, такий «хід конем» Мінфіну, за законопроектом якого були запроваджені такі зміни, пояснюється банальною нестачею грошей в бюджеті для здійснення бюджетного відшкодування усім, хто має на нього право. Існування ж двох реєстрів, це такий собі «механізм сита» для отримання коштів «правильними» компаніями.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments