Бути чи не бути податковій знижці за навчання на військовій кафедрі?

25 Квітня 2016
Аа Аа

Ігор Козлов, начальник управління доходів та зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби в місті Києві, роз’яснив під час Інтернет-конференції у Прес-центрі Інформаційного агентства «ЛІГАБізнесІнформ» про можливість отримання податкової знижки за навчання.

На думку податківця, навчання на військовій кафедрі є додатковою послугою університету, яка оплачується окремо та не передбачена умовами договору підписаного із вищим навчальним закладом (далі – ВНЗ), а тому податкова знижка до таких витрат не застосовується.

Ця позиція висвітлена у Листі ДПА України від 09.03.2005 №4149/7/17-3117 «Щодо податкового кредиту за навчання» є застарілою і не відповідає чинному законодавству.

Нагадаємо, що перелік витрат, які включаються до податкової знижки, є вичерпним і закріплюється у пункті 166.3 статті 166 ПК України. Так, відповідно до підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті 166 ПК України, до податкової знижки дозволено включати суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

Відповідно до частини 10 статті 33 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII ВНЗ може мати у своєму складі військовий навчальний підрозділ (навчальний підрозділ зі специфічними умовами навчання – військовий інститут, коледж, факультет, кафедра військової підготовки або відділення військової підготовки), який проводить за певними ступенями вищої освіти підготовку курсантів (слухачів, студентів) для подальшої служби на посадах сержантського, старшинського, офіцерського або начальницького складу.

Пункт 2 частини 2 статті 61 Закону України «Про вищу освіту» визначає осіб, що здобувають  вищу освіту. Для прикладу, курсант – це особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого військового навчального закладу (вищого навчального закладу зі специфічними умовами навчання), військового інституту як підрозділу вищого навчального закладу і навчається з метою здобуття вищої освіти за певним ступенем, та якій присвоєно військове звання рядового, сержантського і старшинського складу або спеціальне звання рядового, молодшого начальницького складу або таке звання вона мала під час вступу на навчання.

Ці положення підтверджують, що метою навчання на військовій кафедрі є здобуття вищої освіти, а тому воно не може визнаватися «додатковою послугою» та повністю відповідає підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті 166 ПК України.

Правозастосовча практика щодо права на отримання податкової знижки у зв’язку із навчанням на військовій кафедрі також відмінна від думки, висловленої податковими органами. В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14 лютого 2012 року у справі № 9/243 (№ 22-а-18297/08) зазначено: «метою навчання на військовій кафедрі є здобуття вищої освіти.  Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що витрати за навчання на цій кафедрі включаються до складу податкового кредиту. Також судами правомірно не брався до уваги лист ДПА України від 09.03.2005 №4149/7/17-3117 "Щодо податкового кредиту за навчання", оскільки викладені в ньому рекомендації не мають сили нормативного акту».

Нагадаємо, що максимальна сума, дозволена на включення до податкової знижки (тобто така, що потім повертається платнику), не може перевищувати 1930 гривень (станом на 2016 рік) в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Право на податкову знижку мають лише члени сім’ї першого ступеня споріднення, що оплатили навчання особі, тобто батьки, чоловік, дружина, діти (в тому числі усиновлені), згідно із підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Тобто, дід і баба, що оплачували вартість навчання онукам не мають права на компенсацію частини цієї суми, шляхом отримання податкової знижки. 

Отже, вважаємо, що навчання на військовій кафедрі є підставою для отримання податкової знижки у разі виконання усіх вимог, передбачених статтею 166 ПК України.

 

Молодший юрист-аналітик Taxlink,

Христина Деркач

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини: