Благодійна організація надає допомогу для оплати лікування за кордоном: що з оподаткуванням?

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку-фізичної особи не включаються (та відповідно не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб), кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування:

- платника податку;

- члена його сім’ї першого ступеня споріднення;

- дитини, яка перебуває під його опікою (піклуванням), за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, за рахунок коштів благодійної організації.

Отже, не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку за рахунок коштів благодійної організації.

При цьому, для того щоб не оподатковувати допомогу на лікування, благодійна організація повинна мати відповідні документі, що підтверджують цільовий характер надання грошових коштів на оплату лікування або медичного обслуговування (в разі здійснення попередньої оплати таких послуг) або факт надання послуг з лікування або медичного обслуговування платника податку (якщо оплата здійснюється після надання таких послуг).

Такими документами можуть бути документи, що підтверджують потребу в лікуванні та медичному обслуговуванні, документи про надання таких послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи.

Податковий кодекс не передбачає відмінностей в оподаткуванні податком на доходи фізичних осіб сум допомоги для оплати вартості послуг на лікування та медичне обслуговування в Україні або за кордоном.

Тобто, зазначений порядок застосовується до сум допомоги для оплати вартості зазначених послуг як в Україні, так і за її межами.

Звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (п.п. 1.7 п. 16 1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу).

Дохід у вигляді коштів або вартість майна (послуг), що надаються благодійною організацією як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку, у Податковому розрахунку за формою 1ДФ відображається за ознакою доходу "143".

Тобто, незважаючи на те, що така допомога не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором, її необхідно відобразити у Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ за ознакою доходу "143".

Зазначена норма передбачена п.п. 165.1.19 ст. 165 Податкового кодексу.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments