«Бізнес готовий до діалогу з податківцями», - очільник Офісу великих платників податків Кирило Коренюк

Офіс великих платників податків ДФС багато місяців поспіль демонструє найефектніші результати роботи серед підрозділів фіскальної служби: він забезпечує майже 60 відсотків всіх податкових надходжень. За рахунок чого податківцям це вдається – в умовах кризової та в значній мірі «тіньової» економіки? На думку виконуючого обов’язки керівника Офісу Кирила Коренюка, для досягнення позитивних результатів податківці повинні дотримуватись трьох правил: враховувати ситуацію, в якій знаходяться платники (а значить – підтримувати з ними постійний діалог), працювати чітко у рамках закону й з рештою – забезпечувати прозору та комфортну систему оподаткування. Про це та інше Кирило Коренюк розповів у ексклюзивному інтерв'ю TaxLink.

- Пане Кириле, чим зумовлений зріст надходжень, який демонструє Офіс великих платників податків? Це бізнес почав довіряти фіскалам й виходить з «тіні»? Чи, може, застосовуєте більш жорсткі методи, вкотре «закручуючи гайки»? 

- Про «закручування гайок» не йдеться. Те, що бачимо за статистикою,– результат нових підходів, нормального цивілізованого формату роботи податківців. Я очолив Офіс менше місяця тому – до цього довгий час керував Дніпропетровським управлінням Офісу. Ділюсь першими спостереженнями. Останнім часом відбуваються помітні зміни у підходах до роботи фіскальних органів. Принципові. Тішить те, як працюють люди, який професійний рівень вони демонструють.

Дійсно, розмір податкових надходжень від Офісу суттєвий й складає майже 60% від загального збору до Державного бюджету податкових платежів по Україні. Зокрема, акцентую увагу на темпах приросту на понад 65% з надходжень по податку на прибуток.

- Чим зумовлена така динаміка?

Декілька факторів. Перше – економіка розвивається, виходить з кризи – отже, економічний потенціал підприємств зростає.  Водночас – бізнес змінюється. Заходять інвестиції. Формат стресового ведення бізнесу йде в минуле – натомість приходить формат сталого довготривалого поступового розвитку. З’явилась відповідальність за результат, усвідомлення себе як учасника процесу. Ще один момент – світова практика. Вітчизняний бізнес виходить на загальносвітові майданчики, де давно працюють прозорі правила гри, де сплата податкових зобов’язань – річ безумовна й це не обговорюється. Паралельно змінюється й податкова система, як я вже сказав. Вдосконалюється процес адміністрування податків та зборів, оптимізуються механізми взаємодії з великими платниками. Ще раз наголошую: про «жорсткі» методи якраз мова не йде. Скажу більше: враховуючи позитивну динаміку, Офіс зменшив кількість перевірок. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року – на третину.

- За статистикою, що поширюють ЗМІ, за червень 2018 року великий бізнес задекларував понад 9 млрд гр. ПДВ. Звучить переконливо. Що сприяє такий активності? Ростуть обсяги реалізації?

- Одним з позитивних факторів впливу на досягнення приросту платежів є визначальне декларування ПДВ у липні 2018 року. Так,  за підсумками  червня  2018 року підприємствами Офісу було задекларовано, як ви зазначили,  9,2 млрд. грн. податку на додану вартість. Це  перевищило травневий показник більш, ніж на півмільярда. Й це при тому, що літній період є типово нижчим для декларування ПДВ: загальні обсяги реалізації влітку падають.  Однак цього року приріст показали підприємства тютюнової галузі – там якраз зріст обсягів реалізації. Знову ж таки, не можу ще раз не зазначити, що поліпшується робота й наших фахівців, яким, зокрема, вдається упереджувати податкові ризики.

- А як реагує бізнес: чує вас, йде на діалог?

- Безумовно! Зріст показників – результат прозорого відкритого діалогу з платниками, у процесі якого формуються нові підходи та механізми в оподаткуванні, запроваджуються оптимальні умови для здорового діалогу «платник-податківець».

-  Важко, однак, будувати діалог, якщо твоє підприємство з року в рік показує лише збитки. А таких підприємств по Україні менше не стає, здається…

- Не згоден. Збиткових суб’єктів господарювання у нас стає дедалі менше. Йде суттєвий зріст як доходів підприємств, так і – відповідно – нарахувань податку на прибуток. Щодо доходів. За підсумками кампанії декларування 1 півріччя 2018 року обсяги доходів великих платників податків, що обслуговуються Офісом ВПП ДФС, склали (увага!) 2 438 млрд грн., що на 11% перевищує доходи за 1 півріччя  2017 року. Це понад 60% від обсягів доходів по Україні в цілому.

Тепер щодо нарахувань. 80% нарахувань податку на прибуток від загальних нарахувань по країні забезпечили саме платники Офісу ВПП. За 1 півріччя 2018 року ними задекларовано понад 37  млрд. грн. такого податку. Це майже на 19 % більше фактичних нарахувань за аналогічний період минулого року.

Отже, кампанія декларування податку на прибуток за результатами першого півріччя 2018  року, яка щойно завершилась, вкотре підтвердила ефективність супроводження великого бізнесу саме Офісом ВПП. 

- Яка з галузей нині вийшла в лідери - за результатами декларування податку на прибуток?

- Найбільш визначальними в декларуванні податку на прибуток стала, зокрема, добувна промисловість. На неї припадає понад 30% від загальних нарахувань Офісом податку на прибуток. Галузь підсумувала декларування першого півріччя цього року  зростанням нарахувань по відношенню до аналогічного періоду минулого року на  1,3 млрд грн. або на майже 13%. В тому числі: ПРАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» - нараховано податку 1,2  млрд грн, що на 89% більше минулорічного показника, ПАТ "УКРНАФТА" - нараховано податку 935 млн грн. (на 95% більше першого півріччя 2017 року).

Також серед лідерів переробна промисловість (займає біля 20% від загальних нарахувань Офісом податку на прибуток). Галузь  збільшила  нарахування відносно аналогічного періоду минулого року на майже 60%. В тому числі: ПАТ "АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ"  нараховано податку понад 1 млрд грн, що 83% більше минулорічного показника, ПрАТ МК"АЗОВСТАЛЬ" - нараховано податку 950 млн грн, проти нульових нарахувань за перше півріччя 2017 року.

При цьому традиційно незначні показники приросту декларування спостерігаються по енергетичній та транспортній галузях – це ті сектори, яким надалі ми будемо приділяти більше уваги.

- Під час вашого представлення колективу було сказано, що на вас покладаються чималі сподівання. Які виклики вважаєте для себе найскладнішими?

- Я на цій посаді, як я вже говорив, нещодавно, але Офіс, принципи його роботи та його колектив – як у столиці, так і у регіонах – знаю добре. Без сумніву, викликів буде багато. Причому, де їх буде більше –  ззовні чи всередині, поки що не знаю. Скажу, можливо, банальні, але принципові речі. Податківців любити складно. Мабуть, немає країни, де їх люблять. Але без фундаменту, який будується за їх участі, не можливо звести державну інституцію.

Наразі податкова система в Україні розвивається та реформується разом з усім суспільством. Принципи її роботи мають відповідати загальносвітовим стандартам. А це значить: нульова толерантність до всіх, хто порушує закон, намагається сховатись у «тіні», й – всебічна підтримка та захист чесних прозорих учасників ринку, сумлінних платників податків. Ось наша ключова задача. Тільки там зможемо постійно забезпечувати належні обсяги надходжень до Держбюджету.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments