BITCOIN: чи буде законодавче оформлення?

15 Серпня 2017 (0)
Аа Аа

Наразі статус Bitcoin в Україні не має законодавчого оформлення. Проте ігнорувати його як явище об’єктивної дійсності вже не можна.

Віртуальна валюта Bitcoin є альтернативою традиційним валютам, яку часто називають криптовалютою. Bitcoin використовується для оплати товарів або послуг у продавців, готових їх приймати. На відміну від традиційних валют, не має єдиного емісійного центру. Емісія криптовалюти повністю децентралізована і може бути здійснена випадково будь-яким клієнтом системи за допомогою використання обчислювальних систем електронного обладнання.

Питання актуальності легалізації використання криптовалюти ігнорувати не можна. Раніше Національний банк України повідомляв, що не несе відповідальності за можливі ризики і втрати, пов'язані з використанням віртуальних валют у розрахункових операціях.

Нагадаємо, за даними УНІАН, у середині червня повідомлялося, що податкова міліція Києва спільно з Національною поліцією викрили міжрегіональну злочинну групу, члени якої незаконно заволодівали великими сумами у ході легалізації коштів з використанням криптовалюти. Також УНІАН повідомляє, що деякі народні депутати задекларували мільйони гривень у «сурогатних» Bitcoin. Проте деякі фахівці у галузі права посилаються на те, що використання криптовалют не є незаконним.

Таким чином ця проблема, а також невизначеність її статусу є згубним для економічних процесів, а також надає можливості для зловживань через відсутність законодавчого регулювання.

Нещодавно з цього приводу офіційно висловився заступник голови НБУ Олег Чурій. Ним було зазначено, що «Наразі Bitcoin не має визначеного правового статусу в Україні. Визначення такого статусу в Україні ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin та регулювання операцій з ним у світі.

Так, у низці країн офіційно дозволені операції з Bitcoin. Зазвичай вони розглядаються як товар або інвестиційний актив і для цілей оподаткування підпорядковані відповідному законодавству. У деяких країнах Bitcoin визнають розрахунковою грошовою одиницею.

Наприклад, законодавство ЄС на сьогодні класифікує Bitcoin як "цифрове представлення вартості, не підтверджене центральним банком або державним органом і не прив'язане до юридично встановлених валютних курсів, яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання, і може набуватися в електронному вигляді". При цьому обмін традиційними валютами на одиницю Bitcoin звільняється від сплати податку на додану вартість.

В Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти ані як фінансове забезпечення, ані як оподатковуваний актив. Щоразу, коли Bitcoin продається, продавець повинен сплатити податок на приріст капіталу.

Народний банк Китаю вважає Bitcoin віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ.

В Японії Bitcoin визнається цінністю, подібною до активів (asset-like values). Його продаж обкладається японським аналогом ПДВ.

В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним – як бартер.

У Канаді Bitcoin взагалі визначається як «нематеріальний актив», а транзакції з ним – також як бартер.

Таким чином, у різних країнах Bitcoin класифікують по-різному – як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України наразі офіційно не підтримує жодне з наведених визначень».

Також у коментарі Олега Чурія зазначається, що «для вироблення спільної позиції щодо правового статусу Bitcoin та його регулювання Національний банк започаткував діалог із Міністерством фінансів, Державною фіскальною службою, Державною службою фінансового моніторингу, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. За участю вказаних державних установ це питання буде розглядатися на найближчому засіданні Ради з фінансової стабільності, яке планується провести до кінця серпня». 

Попередня стаття Наступна стаття