Банки зможуть самостійно визначати пов'язаних осіб

НБУ поклав обов’язок на банківські установи повідомляти фізичних і юридичних осіб про визнання їх особами, пов’язаними з банком[1]. Відтепер банк повинен робити це письмово та не пізніше наступного робочого дня після визначення особи пов’язаною з банком і внесення інформації про неї до переліку таких осіб.

Начальник Управління моніторингу пов'язаних з банками осіб НБУ Олексій Рудий зазначив: «Ця вимога дозволить фізичним і юридичним особам у повній мірі усвідомити перспективи та наслідки набуття ними статусу пов’язаної з банком особи. Це важливо з точки зору розвитку банківської системи, адже дасть змогу банкам та пов’язаним з ними особам будувати прозорі, зрозумілі для обох сторін відносини, що базуватимуться на взаємній повазі та відповідальності».

Також  НБУ конкретизував ознаки визначення пов’язаних із банком осіб для вдосконалення механізму контролю за операціями банків із пов’язаними особами.

 Таким чином,  після уточнення не вважаються пов’язаними з банком за ознакою афілійованості:

·         держава Україна (в особі відповідного органу державної влади або управління та/або суб’єктів, що діють на основі лише державної власності);

·         територіальна громада (в особі відповідного органу місцевого самоврядування);

·         міжнародна фінансова установа, з якою Уряд України уклав договір про співробітництво та для якої згідно із законами України встановлені привілеї та імунітети.

Також не вважаються пов’язаними з банком за ознакою спорідненості юридичні особи через наявність істотної участі держави, територіальної громади чи міжнародної фінансової установи, для якої встановлені привілеї та імунітети.

Такі зміни зазначено в постанові  Правління Національного банку України від 15 вересня 2017 року № 91.  Раніше Положення було викладено у редакції від 12.05.2015 № 315.

Варто зазначити, що колишня практика, коли НБУ сам визначав пов’язаних з банками осіб, викликала багато нарікань. Основне те, що відсутня чітка методологія для визначення пов’язаних із банком осіб. І, на думку певних банкірів, перевірка саме НБУ пов’язаних осіб – це варіант тиску. НБУ наділений дуже серйозними повноваженнями, і він може сказати, що банк порушив норму інсайдерського кредитування, і на підставі цього зайти до фінустанови із перевіркою. А потім під час неї, знайшовши якесь порушення, наприклад фінмоніторингу,  закрити банк.

 

 


[1] Related party – фізична особа, яка за своїм службовим статусом, родинними зв’язками або майновим станом пов’язана з діяльністю та управлінням банком і може одержати певні матеріальні переваги в процесі виконання банком своїх функцій.

Попередня стаття Наступна стаття