АПК в 2016 році: про ситуацію в сфері оподаткування аграріїв (думка експерта)

11 Березня 2016
Аа Аа

Власник компанії «Агродар ЛТД» та засновник консалтингової компанії «Український аграрний центр» Роман Лещенко у блозі agroportal.ua поділився своїми враженнями від зустрічі провідних аграріїв України з головами профільних аграрних асоціацій, яка відбулась з ініціативи Тараса Кутового – Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.

На початку березня відбулась зустріч експертів в галузі АПК, на якій учасники обговорювали ситуацію в сфері оподаткування АПК за короткий період дії нових правил оподаткування аграріїв. На зустрічі, зі слів Романа Лещенко, жоден з учасників не підтримав існуючу систему оподаткування АПК. Крім того, після 1 січня 2016 року, нововведені правила оподаткування аграріїв призвели до значних негативних наслідків: ряду помилок при веденні потрійного обліку ПДВ з боку сільгоспвиробників та контролюючих органів, тобто неможливість адміністрування податку; у зв'язку з введенням ручного механізму відшкодування ПДВ експортерам за двома публічними реєстрами, ціни на сільськогосподарську продукцію не піднялися; соціальні протести в Бершадському районі Вінницької області з приводу того, що закупівельна ціна одного літра молока в країні нижче закупівельної ціни мінеральної води; з 1 січня 2016 року відбулося підвищення ставок акцизного збору на дизельне паливо, що призвело до додаткових витрат аграріїв.

«Наслідком посилення податкового тиску на аграрну галузь в сфері оподаткування ПДВ, нового зростання ставок єдиного податку 4-ї групи, підвищення акцизів на дизельне паливо, девальвації національної валюти на 15% за січень-лютий 2016 і відсутності державної підтримки АПК стало додаткове вимивання оборотних коштів сільськогосподарських підприємств, зростання собівартості вирощеної продукції і логістичні витрати. Отже, існуюча база оподаткування деструктивна і знищує аграрну галузь», – зазначає Роман Лещенко.

Також, експерт з оподаткування АПК повідомив про компроміс між аграріями, профільними асоціаціями та Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. Суть компромісу закріплено в законопроекті № 3851-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо захисту прав платників податку на додану вартість, у тому числі сільгосптоваровиробників», в якому є 4 положення: введення єдиного публічного реєстру заяв на бюджетне відшкодування, запровадження обов'язку відшкодування ПДВ виключно в порядку черговості надходження заяв, з 1 січня 2018 року – відновлення спеціального режиму оподаткування ПДВ діяльності у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, заборона скасування контролюючим органом сум податкового кредиту за формальними ознаками (податковий кредит може бути скасований тільки в разі виявлення помилки в ІПН або в формуванні його по неоподатковуваних операціях). Документ зараз знаходиться на розгляді в Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики. Вірогідність його узгодження комітетом – 50 на 50.

 «Нинішня система оподаткування АПК – це шлях в нікуди. Перегляд цієї системи шляхом пошуку компромісу між аграріями і державою є надзвичайно важливим. При цьому, позбавлення національного сільськогосподарського виробника будь-якої державної підтримки, збільшення податкового тиску з введенням ринку землі відповідно до вимог МВФ вже в 2017 році не дозволить українським аграріям конкурувати на рівних з іноземним капіталом як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках», – підсумував Роман Лещенко.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Подання ліквідаційного Звіту про використання доходів неприбутковою організацією, - ДПС інформує

19 Жовтня 2020

Чи може ФОП надати запит на отримання довідки про доходи через електронні сервіси ДПС України ?

19 Жовтня 2020

Як отримати довідку про відсутність заборгованості в електронному вигляді для участі у тендері?

19 Жовтня 2020

Який порядок переходу на спрощену систему оподаткування для платників єдиного податку 1-3-ї груп?

19 Жовтня 2020

Як отримати витяг про стан розрахунків платників з бюджетом та фондами соціального та пенсійного забезпечення?

19 Жовтня 2020

Проведення розрахункових операцій в режимі офлайн: юридичні нюанси

19 Жовтня 2020

Закон № 466: формування податкового кредиту на підставі тимчасової митної декларації

19 Жовтня 2020

Неприбуткова організація продає товари (основні засоби): коли сплачується податок на прибуток?

19 Жовтня 2020