Анулювали кредит – сплати ПДФО і ВЗ

23 Березня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у Листі від 16.03.2016 р. № 2727/П/99-99-17-03-03-14 роз’яснила щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) доходу у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності.

Чинний Податковий кодекс України (далі – ПК України) закріплює сім видів додаткових благ, що є об’єктом оподаткування ПДФО, відповідно до підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України, серед яких зокрема основна сума боргу (кредиту) платника податку, який відповідає наступним вимогам:

  • борг прощений кредитором за його самостійним рішенням,
  • анулювання не пов'язане з процедурою банкрутства,
  • прощення відбулося до закінчення строку позовної давності (1095 днів)
  • сума анулювання перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2016 році – 689 грн).

Такий дохід оподатковується ПДФО за ставкою 18 % та є об’єктом військового збору, що утримується за ставкою 1,5 %.

Якщо сума основного боргу менша 689 гривень (станом на 2016 рік), то даний дохід звільняється від оподаткування ПДФО. Крім того, сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності незалежно від їх суми також не є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ.

Залежно від того, чи було належно повідомлено боржника про анулювання боргу, визначається особа, відповідальна за утримання ПДФО.

Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.

У разі неналежного повідомлення платника, кредитор зобов’язаний виконати всі обов’язки податкового агента – тобто обчислити, задекларувати і сплатити ПДФО. Якщо ж платника було належно повідомлено – боржник самостійно обчислює суму податку, відображає її в річній декларації про майновий стан та доходи та сплачує ПДФО.

Якщо ж відбулося прощення боргу в іноземній валюті, то не вважається додатковим благом сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов'язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України станом на 1 січня 2014 року. Ці положення поширюються на операції з прощення (анулювання) кредитором боржникові заборгованості за фінансовим кредитом в іноземній валюті, що здійснювалися починаючи з 1 січня 2015 року.

 

Сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за валютними кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності також не є додатковим благом. Ці положення застосовуються до фінансових кредитів в іноземній валюті, не погашених до 1 січня 2014 року.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments