Акциз також зазнає змін за новою податковою реформою

Аа Аа

На офіційному сайті Верховної Ради України оприлюднено текст законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)» № 5368 від 07.11.2016 року. Ініціатор законопроекту – Кабінет Міністрів України. Пропонуємо огляд змін, які стосуються акцизного податку.

 

Складення акцизних накладних

Система електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП) функціонує з 1 березня 2016 року, проте на практиці виникають проблемні ситуації, зокрема щодо порядку складення акцизних накладних та необхідності поповнювати спеціальний рахунок для реєстрації таких накладних.

Безперечно позитивною правкою буде прямо прописати, що з реалізації та/або використання підакцизних товарів для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 ПК України, оформлюються акцизними накладними.

Таким чином, Кабмін пропонує законодавцю прямо відповісти на запитання, яке неодноразово ставили платники контролюючим органам: чи потрібно складати та реєструвати акцизні накладні, реалізовані за статтею 229 ПК України, оскільки така реалізація здійснюється за нульовою ставкою.

Водночас, для реалізації акцизних накладних, складених за такими операціями, у проекті передбачено можливість реєстрації в межах ліміту квот, встановлених Кабінетом Міністрів України для отримувачів такого пального.

 

Особливі положення для продавців пального у тарі до 2 літрів

Спеціальні положення передбачені у проекті для осіб, які здійснюють роздрібну реалізацію пального у споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно) та не здійснюють фізичний відпуск пального з АЗС/АЗГС. Пропонується, щоб такі суб’єкти не підлягали відповідальності за пунктами 117.3 та 120-2 ПК України (з дати виникнення обов’язку зареєструватися як платник або зареєструвати акцизні накладні до останнього числа місяця, що настає після місяця, у якому опубліковано).

 

Зміна ставок

Пропонується встановити ставку на бутан та ізобутан у розмірі 31 євро за 1000 літрів (замість 171,5 євро). Ставка в 31 євро на сьогодні діє на скраплений газ зі складом пропан-бутан.

 

Звільнення від оподаткування тютюнової сировини

За проектом, звільнятиметься від оподаткування:

  • ввезення на митну територію України неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію ферментованої (переробленої) тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт;

  • реалізація тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України;

  • реалізація ферментованої (переробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами виробникам тютюнових виробів.

Проте у разі реалізації тютюнової сировини суб’єктам господарювання, які не є виробниками тютюнових виробів та/або тютюново-ферментаційними заводами, накладається штраф у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої тютюнової сировини, а реалізована таким чином сировина підлягає конфіскації та знищенню.

Таке нововведення сприяє узгодженню з acquis communautaire Європейського Союзу, зокрема положення Директиви 2011/64/ЄС, яка передбачає справляння акцизного податку з обробленого тютюну.

Встановлення надвисокої ставки є превентивним заходом проти зловживань таким звільненням, проте важливо вказати, за якими критеріями визначається продукція, операції з якою звільняються від оподаткування.

 

Сплата акцизного податку з підакцизних товарів, які підлягають маркуванню

Проектом пропонується надати виробникам строк у п’ять робочих днів після отримання марок акцизного податку для сплати акцизного податку (проте не пізніше 31 грудня року, в якому отримано марки акцизного податку). У разі необхідності доплата здійснюється на день подання податкової декларації. У разі порушення марки за наступними заявками-розрахунками не видаються до повної сплати акцизного податку та штрафної санкції.

За чинними нормами, виробники повинні перерахувати акцизний податок до бюджету при придбанні марок.

 

Вимоги до марок акцизного податку імпортованих алкогольних напоїв

У разі прийняття проекта вирішиться проблема застосування штрафів до імпортованого алкоголю за те, що на марках акцизний податок вирахований зі ставок, чинних на момент імпортування, а не розливу. Суди вирішують таку колізію на користь платників, проте кількість судових рішень свідчить про те, що податкові органи не досліджують судову практику.

Так, проектом передбачено, що сума та ставка податку на марці акцизного податку алкоголю іноземного виробництва має відповідати нормам, чинним на момент виробництва марки.

 

Лічильники пального

Проектом змін до Податкового кодексу України пропонується відстрочити застосування витратомірів та рівнемірів пального на акцизних складах до 2018 року.

Перехідними положеннями чинної редакції кодексу передбачено обов’язкове встановлення реалізаторами пального лічильників з 1 січня 2017 року.

 

Декларування та подання заявки-розрахунку

Зміни торкнуться і обов’язку подання звітності: проект передбачає, що імпортери підакцизних товарів (окрім спирту, алкогольної продукції та тютюнових виробів) не повинні подавати декларацію з акцизного податку.

Для отримання марок акцизного податку імпортеру не потрібно буде надавати різним контролюючим органам 3 екземпляри заявки-розрахунку, а лише один, що значно спрощує проходження митних процедур.

Попередня стаття Наступна стаття