0 чи 20? Ставки ПДВ при експорті

05 Квітня 2016
Аа Аа

Відповідно до абзацу 2 пункту 188.1 статті 188 ПК України, база оподаткування ПДВ  операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін (до 01.01.2016 – не нижче собівартості), а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи зі звичайної ціни).

У разі якщо база оподаткування визначається виходячи із вищезазначеного рівня, постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:

- одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;

- іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання / звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (далі – суму перевищення). 

На підставі вищезазначених норм, у контролюючих органів склалася необґрунтована позиція, відповідно до якої, при експорті у зазначеному вище випадку платник складає дві податкові накладні за різними ставками:

1) першу –  на суму фактичної ціни операції, де застосовується 0 % ставка ПДВ.

2) другу –  на суму перевищення, де застосовується 20 %.  

Вищий адміністративний суд України у постанові від 16.02.2016 року у справі № 818/2664/15 визнав незаконною таку позицію контролюючих органів щодо експортування самостійно виготовленого товару.

Зокрема, суд касаційної інстанції обґрунтовано зазначив, що база оподаткування ПДВ є вартісною характеристикою усієї операції, яка статтею 185 ПК України визнана об'єктом оподаткування. Наведене виключає можливість виникнення декількох баз оподаткування за однією операцією. До бази оподаткування усієї операції застосовується єдина ставка ПДВ, яка визначається залежно від виду господарської операції; зокрема, для оподаткування операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту застосовується нульова ставка податку (підпункт «а» підпункту 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 ПК України), незалежно від співвідношення собівартості реалізованого товару та фактичної ціни його реалізації.

Отже, на думку суду ПДВ за податковою накладною з перевищення при експортних операціях обчислюється не за 20 %, а за 0 % ставкою. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments