Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відновлення норм, які передбачають звільнення від сплати земельного податку

Пояснювальна записка 27.01.2015

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України»

щодо відновлення норм, які передбачають звільнення від сплати земельного податку

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Податковим кодексом було передбачено, що пільгою на сплату земельного податку користуються заповідники, у тому числі історико-культурні, національні природні парки, заказники (крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва; дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ; дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Проте, Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» викладено в новій редакції ст.282 Податкового кодексу України, в результаті скоротився перелік юридичних осіб, яким надається пільга на сплату земельного податку.

Таким чином, до числа платників земельного податку, зокрема, потрапили заповідники, національні природні парки, бюджетні заклади культури, науки, освіти тощо.

Так зокрема, для забезпечення діяльності НАН України (за виключенням ділянок в АР Крим - 42 ділянки загальною площею 2.929,92 га) за нею закріплено 143.722 48 га земель, з яких в користуванні наукових установ та організацій знаходиться 1.392,08 га, дендропарків 784,71 га, ботанічних садів 385,26 га та заповідників -  141.160,43 га.

У зв'язку з наведеним, наприклад, розмір земельного податку в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка, площа земельної ділянки якого складає 129,8607 га, орієнтовно становитиме більше 41 млн. грн. (при фінансуванні його в 2014 році 20 млн. грн.), Чорноморському біосферному заповіднику при площі - 109255,3878 га земельний податок становитиме близько 4 млн. грн. (при фінансуванні 3,3 млн. грн.), Дунайському біосферному заповіднику при площі 23381, 1338 га земельний податок становитиме 1,3 млн. грн. (при фінансуванні 1,6 млн. грн.), Національному дендрологічному парку «Софіївка» при площі 179,3330 га земельний податок становитиме 2,3 млн. грн. (при фінансуванні 5,3 млн. грн.), Українського степового природного заповіднику при площі 3335,6808 га земельний податок становитиме 1,7 млн. грн. (при фінансуванні 1,6 млн. грн.).

Крім того, за даними Держкомстату України в Україні станом на 2012-2013 навчальний рік: кількість загальноосвітніх середніх шкіл – 19 672 ЗНЗ; кількість дошкільних навчальних закладів – 16700 закладів.

Отже, частина наукових установ та організацій, навчальних закладів, що повністю утримуються за рахунок бюджетних коштів, повинні будуть сплачувати земельний податок в розмірах, що перевищує їх фінансування або становить значну його частину.

Крім того, зміни  до Податкового кодексу створили умови за яких кошти на сплату земельного податку повинні будуть закладатися закладами, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, у відповідних бюджетах. У зв’язку із фінансовим становищем в державі може створиться заборгованість по сплаті земельного податку, що негативно відобразиться на діяльності заповідників, національних природних парків, бюджетних закладів культури, науки, освіти тощо.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Даний законопроект підготовлений з метою відновлення надання пільг на сплату земельного податку для заповідників, національних природних парків, закладів науки, освіти тощо.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Пропонується відновити норми в податковому законодавстві в частині надання пільг на сплату земельного податку, що розповсюджується на заповідники, у тому числі історико-культурні, національні природні парки, заказники (крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва; дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ; дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють:

Конституція України;

Податковий кодекс України;

Прийняття проекту Закону України не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово – економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.  

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття та реалізація даного законопроекту сприятиме відновленню наданню пільг на сплату земельного податку та покращенню роботи заповідників, у тому числі історико-культурних, національних природних парків, заказників (крім мисливських), парків державної та комунальної власності, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних і зоологічних парків, пам'яток природи, заповідних урочищ та парків-пам'яток садово-паркового мистецтва; дослідних господарств науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ; дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форм власності і джерел фінансування, закладів культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Народні депутати України  Л.М. Гриневич, М.О. Фролов

comments powered by HyperComments
close icon
Замовити персональну презентацію