Ухвала Вищого адміністративного суду України від 30.01.2014 у справі № 2а-5632/10/2670

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"30" січня 2014 р. м. Київ К/9991/40208/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Федорова М.О.

суддів: Островича С.Е. Степашка О.І.

розглянувши в письмовому провадженні касаційні скарги Акціонерного комерційного банку «Європейський»

на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2010

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011

у справі № 2а-5632/10/2670

за позовом Акціонерного комерційного банку «Європейський»

до Державної податкової інспекції у м. Рівне

про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Акціонерний комерційний банк «Європейський» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівне про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2010 у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2010 залишено без змін.

Не погоджуючись з зазначеним рішеннями суду першої та апеляційної інстанції, позивач оскаржив їх в касаційному порядку. В касаційній скарзі просить скасувати оскаржуване рішення, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Касаційна скарга вмотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, для погашення податкового боргу банку Державна податкова інспекція у м. Рівне винесла рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу та зареєструвала, відповідно до абз. 8 п.п.8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкову заставу в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 15.06.2009 року.

У зв'язку з істотною загрозою платоспроможності АКБ «Європейський»та з метою захисту інтересів кредиторів і вкладників Правлінням Національного банку України приймалось рішення №293 від 14.05.2009 року про призначення у АКБ «Європейський» тимчасової адміністрації з 15.05.2009 року до 14.11.2009 року.

В зв'язку з порушенням АКБ «Європейський»вимог банківського законодавства та нормативно - правових актів Національного банку України, що спричинило значну втрату активів та доходів і настання його неплатоспроможності Правлінням Національного банку України було прийнято Постанову №489 від 19.08.2009 року «Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації Акціонерного комерційного банку «Європейський», згідно якої відкликано з 21.08.2009 року банківську ліцензію АКБ «Європейський» та ініційовано процедуру його ліквідації.

Постановою Правління Національного банку України від 19.08.2009 № 489 було відкликано банківську ліцензію позивача та ініційовано процедуру його ліквідації.

З огляду на абзац третій преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), за змістом якого цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", наведену обставину не було розцінено судами як таку, що виключає можливість поширення права податкової застави на активи позивача.

Адже статтею 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачалося, що з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора:

строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав (пункт 3);

скасовуються арешт, накладений на майно (в тому числі на власні кошти банку на його рахунках) банку, чи інші обмеження щодо розпорядження його майном. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається (пункт 7).

З огляду на вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Акціонерного комерційного банку «Європейський» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 у справі № 2а-5632/10/2670 слід задовольнити, постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати, прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги..

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Акціонерного комерційного банку «Європейський» задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.06.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 у справі № 2а-5632/10/2670 скасувати.

Прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Акціонерного комерційного банку «Європейський».

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий М.О. Федоров

Судді С.Е. Острович О.І. Степашко

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
30.01.2014
ПІБ судді:
Федоров М.О.
Реєстраційний № рішення
2а-5632/10/2670
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Суд задовольнив скаргу платника податків.
Подальше оскарження
Рішення суду в подальшому не оскаржувалося.
Замовити персональну презентацію