Ухвала Вищого адміністративного суду України від 20.05.2015 у справі № 2а-2073/09/0970

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2015 року м. Київ К/9991/3607/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача: Усенко Є.А.,

суддів: Веденяпіна О.А., Зайцева М.П.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області (ОДПІ)

на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2009

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2011

у справі № 2а-2073/09/0970 Івано-Франківського окружного адміністративного суду

за позовом прокурора м. Калуша в інтересах держави в особі Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області (ОДПІ)

до ОСОБА_4

третя особа: Виконавчий комітет Калуської міської ради

про відміну державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної-особи підприємця,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2009, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2011, у задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі ОДПІ просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Відповідач та третя особа не реалізували процесуальне право подати заперечення проти касаційної скарги.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

У судовому процесі встановлено, що 15.02.2007 Виконавчим комітетом Калуської міської ради зареєстровано фізичну особу - підприємця ОСОБА_4 З 15.02.2007 відповідач здійснювала підприємницьку діяльність, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності як платник єдиного податку.

24.12.2008 відповідач звернулась до ОДПІ із заявою про припинення підприємницької діяльності, у зв'язку з розглядом якої ОДПІ видала обхідний лист підрозділів Калуської ОДПІ, на підставі якого 31.12.2008 видано довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) з реєстраційним номером 3381.

08.01.2009 Державним реєстратором виконавчого комітету Калуської міської ради проведено реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 Цьому передувало звернення ОСОБА_4 до державного реєстратора Виконавчого комітету Калуської міської ради із заявою про припинення підприємницької діяльності, до якої були додані документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності, та документи, перелік яких встановлений частиною 9 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», в тому числі довідку Калуської ОДПІ від 31.12.2008.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.

Згідно із частиною 1 ст. 47 цього Закону для внесення до Єдиного держаного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.

Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) ; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку (частина 9 цієї ж статті).

Порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби станом на 24.12.2008 (дата звернення ОСОБА_4 із заявою до Калуської ОДПІ) визначався Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) , затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.1998р. за № 172/26/17(наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року N 979) (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 8.9 Порядку зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, відповідному для платників податків - юридичних осіб.

Цим пунктом, разом з тим, встановлено особливості зняття з обліку фізичної особи - платника податків, у відповідності до яких фізична особа після прийняття рішення про внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності подає до органу державної податкової служби, у якому вона зареєстрована як платник податків, такі документи: заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП (додаток 8); оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за формою № 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню до органу державної податкової служби, а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.

Відповідачем при зверненні до ОДПІ із заявою про припинення підприємницької діяльності за формою № 8-ОПП подано всі документи, необхідність подання яких встановлена пунктом 8.9 Порядку.

Пункт 8.2 Порядку, недотриманням якого прокурор обґрунтовує протиправність отримання відповідачем довідки від 31.12.2008, передбачає, що у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

У судовому процесі встановлено, що відповідачем до ОДПІ надано всі документи та відомості, згідно яких обліковувалась її підприємницька діяльність (книга обліку та звіти за попередні періоди), та у відповідності до виданого обхідного листа надано їх посадовим особам ОДПІ для проведення перевірки. Будь-яких вимог до відповідача при наданні довідки від 31.12.2008 про відсутність заборгованості посадовими особами ОДПІ до відповідача не ставилось, додаткових документів не вимагалось. Рішення про проведення позапланової виїзної перевірки відповідача не приймалось.

Оскільки будь-яких протиправних дій відповідач з метою отримання довідки № 3381 від 31.12.2008 не вчинила, то посилання в ОДПІ касаційній сказі на незаконне отримання цієї довідки з підстав не була проведена документальна перевірки не може бути підставою для скасування державної реєстрації про припинення підприємницької діяльності відповідача.

Доводи касаційної скарги не спростовують правильність цього висновку судів першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.12.2009 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2011 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя:Є.А. Усенко   

Судді:О.А. Веденяпін М.П. Зайцев

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
19.05.2015
ПІБ судді:
Усенко Є.А.
Реєстраційний № рішення
№ 2а-2073/09/0 970
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Касаційну скаргу залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду та ухвалу апеляційного адміністративного суду від - без змін.  
Подальше оскарження
Рішення Вищого адміністративного суду не переглядалося Верховним Судом України.
Замовити персональну презентацію