Ухвала Вищого адміністративного суду України від 19.06.2014 у справі № 2а-3269/12/1470
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" червня 2014 р. м. Київ К/800/2215/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Островича С.Е.,

Степашка О.І., Приходько І. В.

розглянула в порядку попереднього провадження касаційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби

на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2012 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юкрейніан Шугар Компані"

до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Юкрейніан Шугар Компані" (далі - ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані") звернулось до суду з позовом до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби (далі - Жовтнева МДПІ) в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2012 року позов ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" задоволено.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року апеляційну скаргу Жовтневої МДПІ залишено без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2012 року - залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Жовтнева МДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" у задоволенні позову.

ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" подало письмові заперечення на касаційну скаргу Жовтневої МДПІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

Жовтневою МДПІ проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок майбутніх платежів за січень 2012 року яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в жовтні та грудні 2011 року. За результатами перевірки складено акт №260/15-34539925 від 18 травня 2012 року.

Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" вимог п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування у розмірі 400000, 00 грн. за січень 2012 року; пп. а) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, а саме: включено до графи 4 додатка 2 до податкової декларації з ПДВ за січень 2012 року та Розрахунку суми бюджетного відшкодування суму передоплати без отримання товарів/ послуг по ПП "БАЯ" на загальну суму 2400000, 00 грн., у т.ч. ПДВ 400000, 00 грн.

На підставі акта перевірки Жовтневою МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0019681501/0 від 05 червня 2012 року, яким ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2012 року на 400000, 00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 200000, 00 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" та ПП "БАЯ" укладений договір щодо вирощування та закупівлі цукрових буряків для виробництва цукру №28-10 від 28 жовтня 2011 року. На виконання договору ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" проведено попередню оплату у сумі 2400000, 00грн., у т.ч. ПДВ у сумі 400000, 00 грн., що підтверджено банківською випискою за 28 жовтня 2011 року. ПП "БАЯ" виписано та надано ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" податкову накладну №26/2 на загальну суму 2400000, 00 грн., у т.ч. ПДВ - 400000, 00 грн. Суму ПДВ, сплачену постачальнику ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" зараховано до складу податкового кредиту та відображено у податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2011 року.

Згідно п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового Кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/ послуг або дата отримання платником податку товарів/ послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового Кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/ послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/ послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/ послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пп. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно вимог п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/ послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/ послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/ послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що Жовтневою МДПІ не надано доказів порушення ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" порядку визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету або бюджетному відшкодуванню. При поданні податкової декларації з ПДВ за січень 2012 року ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" дотримано вимоги для отримання бюджетного відшкодування з ПДВ, встановлені п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України.

Також судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно додаткової угоди №2 від 15 лютого 2012 року Договір №28-10 від 28 жовтня 2011 року був розірваний з 18 лютого 2012 року. Попередня оплата, проведена ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані", ПП "БАЯ" повернута у повному обсязі 17 лютого 2012 року. ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" здійснено коригування (зменшення) податкового кредиту з ПДВ за лютий 2012 року на 595948, 93 грн., що відображено у рядку 16 податкової декларації з ПДВ за лютий 2012 року та додатку 1 до декларації.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/ послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/ послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/ послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Відповідно до п. "б" пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/ послуг.

За таких обставин суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що оскільки у зв'язку із розірванням договору №28-10 від 28 жовтня 2011 року та поверненням суми попередньої оплати постачання товарів не відбулося, то відсутній об'єкт оподаткування ПДВ і ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані" не було порушено вимоги податкового законодавства, і відповідно податкове повідомлення-рішення Жовтневої МДПІ є протиправним.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ТОВ "Юкрейніан Шугар Компані".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович

О.І. Степашко І. В. Приходько

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
19.06.2014
ПІБ судді:
Острович С.Е.
Реєстраційний № рішення
2а-3269/12/1470
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Суд касаційної інстанції відмовив у задоволенні скарги контролюючого органу. Рішення судів попередніх інстанцій залишено у силі.
Подальше оскарження
Рішення не переглядалося у Верховному Суді України.
Замовити персональну презентацію