Ухвала Вищого адміністративного суду України від 15.04.2015 р. у справі № 2а-2887/11/2070

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.04.2015р. м. Київ К/9991/53892/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого: Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2011 року

у справі № 2а-2887/11/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАЙРА»

до 1. Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова

2. Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради

про визнання дій незаконними та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю «МАЙРА» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова (далі - відповідач-1), Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради (далі - відповідач-2) про: визнання дій Державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради незаконними та зобов'язання внести запис про наявність позивача в Єдиному державному реєстрі; скасування рішення ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за № 23/29-046 від 15 березня 2011 року (в редакції уточнення позовних вимог від 20 квітня 2011 року).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року позов був задоволений у повному обсязі. Визнано дії державного реєстратора Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради щодо внесення запису від 15 березня 2011 року за №14801430002045561 щодо відсутності юридичної особи - ТОВ «МАЙРА» за юридичною адресою: м. Харків, провулок Кузнечний, 1. Зобов'язано Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради вчинити дії по внесенню запису про наявність ТОВ «МАЙРА» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Скасовано рішення ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАЙРА» № 23/29-046 від 15 березня 2011 року.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2011 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року було залишено без змін.

В касаційній скарзі ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2011 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100260400 форми № 2-ПДВ на бланку серії НБ № 195144, 22 грудня 2009 року ТОВ «МАЙРА» було зареєстроване як платник податку на додану вартість.

Комісією, створеною відповідно до розпорядження ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова від 26 лютого 2007 року № 76, було прийняте рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАЙРА» відповідно до абзацу «ж» пункту184.1 статті 184 Податкового кодексу України, про що винесено рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 23/29-046 від 15 березня 2011 року відповідно до абзацу «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України у зв'язку з. В рішенні було зазначено, що станом на 15 березня 2011 року ТОВ «МАЙРА» має стан « 8» - в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи, фізичної особи за місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що оскільки Державним реєстратором не було дотримано порядку та строків направлення повідомлень та вчення відповідних дій, передбачених статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», то оскаржуваний запис про відсутність ТОВ «МАЙРА» за місцезнаходженням є протиправним, з огляду на що у податкового органу були відсутні правові підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАЙРА» на підставі абзацу «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.

Відповідно до підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) анулювання реєстрації платника податку проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно з пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), анулювання реєстрації платника податку проводиться на підставах визначених у пунктам «б» - «и» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватись за заявою платника податку або за самостійних рішенням відповідного органу державної податкової служби. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.

Порядок внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу визначений статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до положень якої зазначені записи вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ініціативою державного реєстратора або за ініціативою органу державної податкової служби.

Відповідно до частини 11 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу

Згідно з абзацом 1 частини 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

Положеннями частини 14 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, податковий орган може анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість у випадку наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, який здійснюється державним реєстратором у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору картки про підтвердження відомостей.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, станом на 10 березня 2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був внесений запис № 14801060001045561 про підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «МАЙРА» (місцезнаходження: м. Харків, пров. Кузнечний, буд. №1) (арк. справи 60).

12 березня 2011 року ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова направила до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради повідомлення за вих. № 32 про відсутність юридичної особи ТОВ «МАЙРА» за місцезнаходженням (м. Харків, пров. Кузнечний, буд. №1) (арк. справи 58).

15 березня 2011 року Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Харківської міської ради вніс до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців був внесений запис №14801430002045561 про відсутність юридичної особи ТОВ «МАЙРА» за адресою: м. Харків, пров. Кузнечний, буд. №1 (арк. справи 60).

При цьому, матеріали справи містять Державного реєстратора виконавчого комітету Харківської міської ради № 304/10-4/18 від 16 березня 2011 року, в якому вказано про необхідність підтвердження товариством протягом місяця, а саме до 16 квітня 2011 року, реєстраційних відомостей про юридичну особу у зв'язку з отриманням від органу державної податкової служби повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (арк. справи 38).

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що запис від 15 березня 2011 року №14801430002045561 про відсутність ТОВ «МАЙРА» за місцезнаходженням був внесений Державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради до Єдиного державного реєстру до надіслання рекомендованого листа на адресу ТОВ «МАЙРА» щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки, з урахуванням того, що будь-яких доказів надіслання такого листа матеріали справи не містять.

За таких обставин, обґрунтованими є висновки судів попередніх інстанцій про те, що Державний реєстратор вніс до Єдиного реєстру інформацію про відсутність юридичної особи ТОВ «МАЙРА» за її місцезнаходженням з порушенням порядку та строку, передбаченого Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», чим порушив вимоги цього Закону, з огляду на що запис від 15 березня 2011 року №14801430002045561 про відсутність ТОВ «МАЙРА» за місцезнаходженням є неправомірним та підлягає скасуванню.

Як вбачається з матеріалів, 25 березня 2011 року позивачем було подано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії (арк. справи 9).

З огляду на викладене, у Державного реєстратора виконавчого комітету Харківської міської ради були відсутні правові підстави для внесення до Єдиного державного реєстру запису від 15 березня 2011 року за № 14801430002045561 про відсутність позивача за зареєстрованим місцезнаходженням, на підставі якого у подальшому органом державної податкової служби було прийняте рішення № 23/29-046 від 15 березня 2011 року про анулювання реєстрації платника на додану вартість.

За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова підлягає залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2011 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 травня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: _____________________ Л.І. Бившева

Судді: ____________________ А.М. Лосєв_____________________ Т.М. Шипуліна

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
14.04.2015
ПІБ судді:
Бившева Л.І.
Реєстраційний № рішення
№ 2а-2887/11/2070
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Суд касаційної інстанції відмовив у задоволенні касаційної скарги контролюючого органу. Рішення суду першої та апеляційної інстанції залишено без змін.
Подальше оскарження
Ухвала Вищого адміністративного суду України в подальшому не оскаржувалася.
Замовити персональну презентацію