Ухвала Вищого адміністративного суду України від 11.03.2015 у справі № 2а-5388/11/2170
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2015 року м. Київ К/800/19258/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

Приходько І. В.

Бухтіярової І.О. Костенка М. І.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби

на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 р.

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2013 р.

у справі № 2а-5388/11/2170

за позовом Заступника прокурора Херсонської області

в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби

до Приватного підприємства «Галлєн і К»

третя особа: Відділ державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради

про визнання недійсними установчих документів, припинення юридичної особи, -

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2011 р. заступник прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у м. Херсоні) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства «Галлєн і К» (далі - відповідач, ПП «Галлєн і К») третя особа, Відділ державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради, в якому просив визнати недійсними установчі документи відповідача, на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, а також скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 р., яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2013 р., позов задоволено частково: припинено юридичну особу - Приватне підприємство «Галлєн і Ко». В задоволенні позовних вимог в частині визнання недійсними установчих документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, а саме: рішення № 1 учасника (засновника) ПП «Галлєн і Ко» від 15.06.2011 р. і статуту підприємства, затвердженого цим рішенням, та скасуванні реєстраційного запису від 16.06.2011 року № 14991050005005692, яким проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах -відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями суду, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального права, просив скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2013 р. та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Позивач процесуальним правом надати письмові заперечення на касаційну скаргу не скористався.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію Приватне підприємство «Галлєн і Ко» зареєстроване виконавчим комітетом Херсонської міської ради 28.03.2006 р.

16.06.2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі заяви ПП «Галлєн і Ко» від 14.06.2011 р. про передачу корпоративних прав на приватне підприємство, було внесено запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - передано корпоративні права ОСОБА_4, та внесено зміни відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах (змінено реєстрацію місцезнаходження підприємства на адресу: м. Херсон, вул. Петренко, 18, офіс 102).

Податковий орган звернувся до суду з позовом про визнання недійсними змін лдо установчих документів та припинення юридичної особи, мотивуючи свої вимоги тим, що ПП «Галлєн і Ко» має ознаки фіктивності, створене з метою отримання незаконного доходу, без наміру здійснювати діяльність, пов'язану із виробництвом та продажем товарно-матеріальних цінностей, виконанням робіт та наданням послуг.

Задовольняючи позовні вимоги в частині припинення юридичної особи суди попередніх інстанції виходили з того, що відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. В решті позовних вимог було відмовлено.

Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відмови у задоволенні позовних вимог в частині визнання недійсними змін до установчих документів, виходячи з наступного.

Відповідно до підпункту 20.1.12. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України у випадках, встановлених законом, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб підприємців.

Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною 1 статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Враховуючи те, що державним реєстратором не відмовлено ПП «Галлєн і Ко» у проведенні державної реєстрації змін та вчинено реєстраційну дію щодо внесення запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни керівника та щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документів, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову в частині визнання недійними змін до установчих документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та скасуванні реєстраційного запису від 16.06.2011 року № 14991050005005692, яким проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.

Доводи касаційної скарги не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами першої та апеляційної інстанцій були порушені норми матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанції виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби - відхилити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27.01.2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2013 року у справі  № 2а-5388/11/2170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з  моменту  проголошення. Заява  про  перегляд  судового  рішення  в  адміністративній  справі  Верховним  Судом  України  може  бути  подана  з  підстав, в  порядку  та  у  строки, що  встановлені статтями 236-238  Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис) І. В. Приходько

Судді: (підпис) І. О. Бухтіярова (підпис) М. І. Костенко

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
11.03.2015
ПІБ судді:
Приходько І.В.
Реєстраційний № рішення
2а-5388/11/2170
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Вищий адміністративний суд залишив без задоволення касаційну скаргу податкової інспекції, а рішення судів попередніх інстанцій – без змін.
Подальше оскарження
Рішення Вищого адміністративного суду в Верховному Суді України не переглядалось.
Замовити персональну презентацію