Ухвала Вищого адміністративного суду України від 03.02.2015 у справі № 810/2271/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

03 лютого 2015 року м. Київ К/800/48996/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В. Моторного О.А.

при секретарі Калініні О.С.

за участю представника відповідача - Спасибка А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду

від 02.09.2014

у справі № 810/2271/14

за позовом Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційне підприємство «Світ»

про припинення юридичної особи

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2014 року Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області звернулась до суду з позовом про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційне підприємство «Світ».

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06.05.2014 позов задоволено; припинено юридичну особу - ТОВ «Комерційне підприємство «Світ».

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2014 постанову суду першої інстанції скасовано; ухвалено нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Відповідач в запереченнях на касаційну скаргу просить залишити без задоволення касаційну скаргу, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін, як таку, що прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ «Комерційне підприємство «Світ» зареєстроване відділом державної реєстрації 28.01.2010.

Як платник податків відповідач перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 30.01.2010 за № 29426.

Позивач, посилаючись на те, що відповідач останній звіт до податкового органу з податку на прибуток подав за 2012 рік, податкова заборгованість у відповідача відсутня, просив припинити юридичну особу - ТОВ «Комерційне підприємство «Світ».

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідач не подає податкових декларацій та документів фінансової звітності до податкового органу з моменту реєстрації, а право органів державної податкової служби звертатися до суду з позовною заявою про припинення юридичної особи передбачено законом, то позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, апеляційний адміністративний суд мотивував своє рішення тим, що органи державної податкової служби можуть звертатись до суду з вимогами про припинення суб'єктів господарювання не в усіх випадках, визначених ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки подання такого позову органом державної податкової служби обумовлено виконанням покладеного на нього законом обов'язку щодо аналізу причин і оцінки даних про факти порушень податкового законодавства, що нерозривно пов'язано з набуттям платником податків цивільної правосуб'єктності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування; доказів здійснення ТОВ «Комерційне підприємство «Світ» діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування податковим органом не надано, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно з п. 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону (ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців»).

Як встановлено матеріалами справи, позивачем не вказано які саме податкові декларації та документи фінансової звітності відповідно до закону відповідач був зобов'язаний подавати органам державної податкової служби та чи було застосовано до відповідача штрафні санкції за неподання податкової звітності, передбачені пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів) , а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Враховуючи наведене, органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення суб'єктів господарювання лише у випадках, коли вони діють на реалізацію своєї владної компетенції.

В даному випадку підстав, передбачених ст. ст. 38 та 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» для припинення юридичної особи - ТОВ «Комерційне підприємство «Світ» податковим органом не доведено.

За вказаних обставин, відсутності порушень норм матеріального та процесуального права, висновок суду апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог є вірним, а касаційна скарга позивача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.09.2014 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль 

Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
03.02.2015
ПІБ судді:
Кошіль В.В.
Реєстраційний № рішення
810/2271/14
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Вищий адміністративний суд залишив скаргу податкової інспекції без задоволення, а рішення апеляційного суду – без змін.
Подальше оскарження
Рішення Вищого адміністративного суду у Верховному Суді України не переглядалось.
Замовити персональну презентацію