Ухвала Вищого адміністративного суду від 22.07.2014 у справі № 1570/4501/2012

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" липня 2014 р. м. Київ К/800/12931/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Моторного О.А. - головуючого,

Маринчак Н.Є., Муравйова О.В.,

за участю секретаря - Луцак А.В.

та представників сторін:

від позивача - Тихоход М.М.,

від відповідача 1 - Бутрик А.О.,

від відповідача 2 - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2012

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014

у справі № 1570/4501/2012

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумісне українсько-російське підприємство "Газхім"

до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області

про визнання бездіяльності протиправною та стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2012, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014, позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС щодо нескладання та ненадання до ГУ ДКС України в Одеській області висновку про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 900000,00 грн. на користь позивача; стягнуто на користь позивача з Державного бюджету України надмірно сплачений податок на прибуток в сумі 900000,00 грн.

В касаційній скарзі відповідачі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "Сумісне українсько-російське підприємство "Газхім" є платником податку на прибуток на загальних підставах. Товариство знаходиться на обліку в ДПІ у Малиновському районі м. Одеси.

Протягом 2011 року позивач в результаті господарської діяльності отримував збитки, тому у податковій звітності з податку на прибуток за I, II, ІІ-ІІІ, II-IV квартали 2011 року підприємством декларувалось від'ємне значення об'єкту оподаткування.

14.09.2011 позивач помилково спрямував власні кошти до Державного бюджету в розмірі 937989,00 грн. на рахунок, на якому акумулюються кошти, що надходять від підприємств в якості податку на прибуток. Зазначене підтверджується платіжним дорученням № 747 від 14.09.2011.

В подальшому, товариство подало до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси заяву від 29.11.2011 № 375 про повернення помилково сплачених грошових коштів по податку на прибуток в сумі 900000,00 грн. Заява була отримана податковим органом 30.11.2011, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції.

Однак, на час звернення позивача до суду, від ДПІ у Малиновському районі м. Одеси будь-якої інформації про результат розгляду заяви не надходило.

Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до п.43.1 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно із п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (п. 43.4 ст.43 ПК України).

Відповідно до 43.5 ст.43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо встановленого права позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань та, відповідно, застосування належного заходу захисту порушеного права позивача у вигляді стягнення надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 900000,00 грн. з Державного бюджету України.

Доводи, наведені скаржниками в касаційній скарзі, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами попередніх інстанцій.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

Керуючись ст. ст. 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2012 та ухвалу  Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: (підпис) О.А. Моторний

Судді(підпис) Н.Є. Маринчак   (підпис) О.В. Муравйов      

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
21.07.2014
ПІБ судді:
Моторний О.А.
Реєстраційний № рішення
№ 1570/4501/2012
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Касаційна скарга контролюючого органу залишена без задоволення.
Подальше оскарження
-
Замовити персональну презентацію