Справа Маркс проти Бельгії

НЕОФІЦІЙНИЙ ПЕРЕКЛАД

 

СУД (ПЛЕНАРНЕ ЗАСІДАННЯ)

СПРАВА «МАРКС ПРОТИ БЕЛЬГІЇ»

(Заявка № 6833/74)

РІШЕННЯ

СТРАСБУРГ

13 червня 1979 року

А. Обставини справи

Олександра Маркс народилася 16 жовтня 1973 р. у місті Вільрійк біля Антверпена. Вона є дочкою бельгійки Паули Маркс, незаміжньої журналістки.

Її мати повідомила орган реєстрації цивільного стану міста Вільрійк про народження дитини. Останній повідомим про це Мирового суддю як це приписано статтею 57 бельгійського Цивільного кодексу (далі «Цивільний кодекс»), у випадку "незаконної" дитини.

26 жовтня 1973 року Мировий Суддя першого району Антверпена викликав Паулу Маркс (стаття 405), для того, щоб вона надала йому інформацію, необхідну для організації опіки над Олександрою; з цього приводу, він повідомив її про правові наслідки визнання її дочки (пункт 14 нижче). Він також звернув її увагу на деякі положення Цивільного кодексу, в тому числі статтю 756, що стосується позашлюбних дітей.

10. 29 жовтня 1973 року Паула Маркс визнала свою дитину відповідно до статті 334 Кодексу. Таким чином, вона по праву стала її опікуном  (стаття 396-біс); сімейна рада, очолювана Мировим Суддею, де були присутні сестра та інші родичі Паули Маркс, мала повноваження  вживати в інтересах Олександри різних заходів, передбачених законом.

11. 30 жовтня 1974 року Паула Маркс вдочерила свою дочку відповідно до статті 349 Цивільного кодексу. Процедура проходила відповідно до статей 350-356; вона включала в себе проведення дослідження і спричинила збитки. Процедура закінчилася 18 квітня 1975 року, коли було підтверджено акт удочеріння, який однак, був датований 30 жовтня 1974 р. — моментом початку процедури.

12. Під час звернення до Комісії до складу сім'ї пані Паули Маркс входили, окрім Олександри, її власна мати, пані Вікторін Лібо, що померла в серпні 1974 року, і сестра,  пані Бланш  Маркс.

13. Заявниці скаржаться на положення Цивільного кодексу, що стосуються встановлення материнства "незаконних" дітей, а саме наслідків цього встановлення стосовно сім'ї та спадкових прав дитини і матері. Вони також засуджують необхідність матері удочеряти свою дочку, якщо вона бажає збільшити свої права.

B. Чинне законодавство

1) Встановлення материнства "незаконної" дитини

14. Відповідно до законодавства Бельгії, материнський зв'язок між матір'ю-одиначкою та її дитиною не виникає як результат лише  народження дитини: в той час як факт народження, зареєстрований в реєстрі актів цивільного стану є достатнім, щоб довести материнство заміжньої жінки (стаття 319 Цивільного кодексу), материнство стосовно "незаконної" дитини встановлюється за допомогою або добровільного визнання з боку матері, або судового розгляду стосовно питання встановлення материнства. Невизнана позашлюбна дитина, однак, носить прізвище своєї матері, яке має зазначатися у  свідоцтві про народження (стаття 57). Обов'язок опікунства покладається на сімейну  раду, під головуванням Мирового судді.

Відповідно до статті 334, визнання "буде зроблене за допомогою автентичного акту, у випадку, якщо воно не буде міститися в  свідоцтві про народження". Визнання носить декларативний, а не атрибутивний характер: воно не підтверджує статус дитини, а лише констатує цей факт і має зворотну силу з дати народження. Тим не менш, визнання не обов'язково означає, що визнана мати є справжньою матір'ю дитини; навпаки, будь-яка зацікавлена ​​особа може оскаржити це визнання, як те яке суперечить істині (стаття 339). Багато матерів-одиначок - близько 25%, за даними Уряду, (цей відсоток вважається перебільшеним заявниками) не визнають своєї дитини.

Що стосується судового розгляду стосовно питання встановлення материнства, він може бути ініційований дитиною протягом п'яти років з моменту досягнення нею повноліття або, у випадку не досягнення нею повноліття, її законним представником за згодою сімейної ради (статті 341a -341c Цивільного кодексу).

2) Наслідки встановлення материнства

15. Встановлення материнства позашлюбної дитини має обмежувальні наслідки стосовно як сім'ї, так і прав дитини і її матері в питаннях спадкування і розпорядження майном.

а) Сімейні відносини дитини

16. Для визначення материнства «незаконної» дитини, бельгійський законодавчий орган не використовує поняття "сім'я" та "батько". Навіть коли воно встановлене, воно в принципі формує правові відносини лише з матір'ю. Дитина не входить в члени родини матері, що її народила. Закон позбавляє її права на спадкування за законом (див пункт 17 нижче). Крім того, якщо вона втратить своїх батьків, або якщо вони не матимуть можливості висловити свою волю, вона не матиме права одружуватися до досягнення двадцяти одного року без згоди свого опікуна (стаття 159 Цивільного кодексу), а не, як у випадку "законної" дитини, своїх дідусів і бабусь (стаття 150); закон не встановлює прямо між ними і нею аліментного  обов'язку і т.д. Тим не менш, деякі статті передбачають винятки, наприклад, стосовно перешкод шлюбу (статті 161 і 162). Відповідно до постанови Касаційного суду Бельгії, 22 вересня 1966 року (Pasicrisie I, 1967, стор. 78-79), вони "надають зв'язку між позашлюбною дитиною і її бабусею і дідусем правову обґрунтованість, яка засновується на відносинах прихильності, поваги і відданості, що обумовлена кровною спорідненістю (...) вона створює у родичів по висхідній лінії  зобов'язання цікавитися своїми нащадками і передбачає для них, як наслідок, якщо закон цього не виключає, право знати їх, захищати їх і здійснювати на них свій вплив, продиктований  любов'ю  і відданістю". Касаційний суд прийняв рішення щодо права на відвідування на користь бабусі і дідуся.

b) Права дитини, народженої поза шлюбом, і її матері стосовно спадкування і самостійного розпорядження майном

17. Дитина, визнана "незаконною" отримує менше прав спадкування, ніж "законна" дитина. Як випливає зі статей 338, 724, 756-758, 760, 761, 769-773 і 913 Цивільного кодексу, при відсутності заповіту, вона не має прав на спадкоємство за законом, а лише права спадкоємця, права якого не засновуються на спорідненості: вона має зробити запит на введення у володіння спадком. Майно її покійної матері перейде у її володіння повною мірою, тільки якщо вона не залишить нікого з родичів, які мають право на cпадкування (стаття 758); в іншому випадку, вона матиме права максимум - тобто за відсутності дітей, батьків, братів або сестер її матері -  на три чверті спадкової частини які б її належали, якби вона була "законною" (стаття 757). Її мати також може, при житті, зменшити цю частку наполовину. І, нарешті, стаття 756 позбавляє "незаконну" дитину будь-яких прав на отримання спадку родичів її матері.

18. Зі свого боку, стаття 908 ставить в невигідне положення визнаних "незаконних" дітей стосовно самостійного розпорядження майном: вони "не можуть, через дарування між живими, або заповіт, нічого отримати, крім того, що надається їм відповідно до "права спадкування".

З іншого боку, мати такої дитини може передати користь дитини лише частину свого майна, за винятком випадку, коли не існує родичів, що мають право на спадкування. Тим не менш, вона може надати їй своє майно або заповісти в повній мірі, за умови, якщо немає інших спадкоємців, якщо материнство не встановлено. Тому вона знаходиться перед вибором: визнати і втратити можливість залишити своїй дитині всю свою спадщину, або не встановлювати з нею сімейних відносин правового характеру, щоб зберегти таку можливість.

3) Усиновлення "незаконних" дітей матір'ю

19. Якщо мати визнаної "незаконної" дитини залишається незаміжньою, єдиний можливий для неї спосіб поліпшити свій статус: «просте» всиновлення, щодо якого в даному випадку стаття 345 п. 2, пункт 2 Цивільного кодексу послаблює вимоги до віку. Усиновлена дитина набуває прав «законної» дитини, але на відміну від «законної дитини» вона не має ніяких прав на спадщину від батьків своєї матері (стаття 365).

Тільки легітимація (статті 331-333) і легітимація шляхом усиновлення (статті 368-370) повністю прирівнюють «незаконну» дитину з "законною" дитиною; вони передбачають  шлюб матері.

Для того, щоб продовжити роботу необхідно Увійти

Ще не маєте підписки? Спробуйте безкоштовну тест-версію протягом 72-х годин!

Бажаєте ознайомитися з умовами підключення та оформити підписку?

Підписка Замовити дзвінок
comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
13.06.1979
ПІБ судді:
Жерар Віярда
Реєстраційний № рішення
6833/74
Замовити персональну презентацію