Справа «К.С. Та М.С. Проти Німеччини»

НЕОФІЦІЙНИЙ ПЕРЕКЛАД

 

П'ЯТА СЕКЦІЯ

СПРАВА «К.С. ТА М.С. ПРОТИ НІМЕЧЧИНИ»

(Заява №33696/11)

РІШЕННЯ

СТРАСБУРГ

6 жовтня 2016

ОСТАТОЧНЕ

06.01.2017

Це рішення набуло статусу остаточного відповідно до пункту 2 статті 44 Конвенції. Рішення може підлягати редакційним правкам.

У справі «К.С. та М.С. проти Німеччини»

Європейський суд з прав людини (П'ята секція), засідаючи Палатою, до якої увійшли:

Ганна Юдківська, Голова,

Ангеліка Нуссбергер,

Андре Потоцький,

Фаріс Вехабовіч,

Сіофра О'Лірі,

Карло Ранцоні,

Мартінш Мітс, судді,

та Мілан Блашко, заступник секретаря секції,

Після обговорення у нарадчій кімнаті 6 вересня 2016 року,

Виносить наступне рішення, прийняте того ж дня:

ПРОЦЕДУРА

1. Справу було розпочато за заявою (№33696/11), поданою на розгляд Суду 27 травня 2011 року двома громадянами Німеччини, паном К.С. та пані М.С. (далі – «Заявники»), проти Федеративної Республіки Німеччини за статтею 34 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі – «Конвенція»). Голова Секції задовольнив запит заявників щодо нерозголошення їх імен (Правило 47 Регламенту Суду).

2. Заявників представляв пан Ф. Білефельд, юрист, що веде практику в Мюнхені. Німецький уряд (далі – «Уряд») був представлений його уповноваженою особою, пані К. Бер, Міністром федеральної юстиції та захисту прав споживачів.

3. Заявники скаржилися, зокрема, що обшук їх житлових будинків порушив статтю 8 Конвенції, оскільки ордер на обшук ґрунтувався на доказах, які були отримані з порушеннями міжнародного та національного законодавств.

4. 3 грудня 2014 року про скаргу було повідомлено Урядові відповідно до статті 8 Конвенції.

ФАКТИ

І. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

5. Заявники, пан К.С. та його дружина М.С., народилися в 1939 та 1942 роках відповідно та проживають в місті Лауф.

А. Історія питання

6. В 2006 році  Федеральна розвідувальна служба Німеччини (Bundesnachrichtendienst) придбала носій інформації у громадянина К. за значну суму. Носій інформації містив фінансові дані банку м. Ліхтенштейну «Л. Банк» (L. Bank) щодо 800 осіб. Громадянин К., який раніше працював в «Л. Банк», незаконно скопіював дані. Носій інформації був переданий німецьким органам влади з податкових розслідувань, які пізніше порушили справу проти Заявників по відношенню до злочинів, пов'язаних з ухиленням від сплати податків.

В. Ордер на обшук та обшук житла

7. 10 квітня 2008 року Земельний суд м. Бохума (далі – «Земельний суд»), на основі заяви прокуратури м. Бохума, видав ордер на обшук житла Заявників, яких підозрювали в ухиленні від сплати податків у період з 2002 по 2006 роки. Ордер на обшук надав право на вилучення документів щодо капіталу Заявників, який існував в межах та поза межами Німеччини, особливо документів щодо інформації про фонди та будь-які документи, які можуть допомогти при визначенні дійсних податкових зобов'язань Заявників з 2002 року.

8. В ордері на обшук зазначалося, що в ході розслідувань щодо іншого підозрюваного, сторона обвинувачення отримала інформацію, що Заявники заснували фонди «К. Фаундейшн» (K. Foundation) 17 січня 2000 року та «Т.Ю. С.А.» (T.U. S.A.) 14 червня 2000 року. Заявників підозрювали у здійсненні фінансових інвестицій через ці два товариства в «Л. Банк» в м. Ліхтенштейн, за які вони були зобов'язані сплачувати податки в Німеччині. Відповідно до ордера на обшук Заявники не задекларували у своїх податкових деклараціях 50 000 євро щорічних відсотків, нарахованих з капіталів обох фондів, «К. Фаундейшн» та «Т.Ю. С.А.». В ньому зазначено, що заявники ухилялися від сплати податків в розмірі 16 360 євро в 2002 році, 24 270 євро в 2003 році, 22 500 євро в 2004 році, 18 512 євро в 2005 році та 18 000 євро в 2006 році. В ордері на обшук вказано, що обшук потрібно було провести негайно для виявлення нових доказів, і, зважуючи серйозність стверджуваних злочинів з конституційними правами Заявників, обшук житла був пропорційним.

9. 23 вересня 2008 року було проведено обшук квартири Заявиків за результатами якого вилучено один конверт з документами та п'ять електронних файлів «Л. Банку»

С. Провадження в Земельному суді м. Бохума

10. Заявники оскаржили ордер на обшук. Скарга обґрунтовувалась тим, що ордер був виданий з порушенням норм законодавства. Основою для видачі ордеру був матеріал, отриманий з порушенням міжнародного законодавства, а саме – Європейської конвенції «Про взаємну допомогу у кримінальних справах» від 20 квітня 1959 року та Конвенції «Про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом» від 8 листопада 1990 року, оскільки дані були викрадені з «Л. Банку» та придбані розвідувальною службою. Отримання даних також порушило національне законодавство, оскільки розвідувальна служба не мала повноважень на отримання податкових даних. Насправді, така дія є кримінальним правопорушенням відповідно до законодавства Німеччини, оскільки вона порушує частину 17(1) та частину 17(2)(2) закону «Про недобросовісну конкуренцію» («розголошення державної таємниці» (Geheimnisverrat)). Більш того, розвідувальна служба не мала повноважень передавати податкові дані фінансовим органам та прокуратурі, оскільки такі дії порушують німецький правовий принцип поділу розвідувальної служби та поліції/прокуратури(Trennungsprinzip).

Для того, щоб продовжити роботу необхідно Увійти

Ще не маєте підписки? Спробуйте безкоштовну тест-версію протягом 72-х годин!

Бажаєте ознайомитися з умовами підключення та оформити підписку?

Підписка Замовити дзвінок
comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
06.01.2017
ПІБ судді:
Юдківська Ганна
Замовити персональну презентацію