Справа Гювіґ проти Франції

НЕОФІЦІЙНИЙ ПЕРЕКЛАД

РАДА ЄВРОПИ

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

СУД (ПАЛАТА)

СПРАВА «ГЮВІҐ проти ФРАНЦІЇ»

(Заява № 11105/84)

РІШЕННЯ

СТРАСБУРГ

24 квітня 1990 року

У справі Гювіґа*

Європейський суд з прав людини відповідно до статті 43 (ст.43) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод («Конвенція») та відповідних положень Регламенту Суду, засідаючи палатою, до складу якої увійшли:

пан Р. РЮССДАЛ (R. RYSSDAL), Голова Суду,

пані Д. БІНДШЕДЛЕР-РОБЕРТ (D. BINDSCHEDLER-ROBERT),

пан Ф. ҐЬОЛЧЮКЛЮ (F. GÖLCÜKLÜ),

пан Ф. МАТШЕР (F. MATSCHER),

пан Л.-Е. ПЕТТІТІ (L.-E. PETTITI),

пан Б. ВОЛШ (B. WALSH),

сер Вінсент ЕВАНС (Sir Vincent EVANS),

а також пан М.-А. ЕЙССЕН (M.-A. EISSEN), Секретар Суду, та пан Г. ПЕЦОЛЬД (H. PETZOLD), заступник Секретаря,

Після обговорення в нарадчій кімнаті 26 жовтня 1989 року та 27 березня 1990 року,

Виносить таке рішення, ухвалене в останній із зазначених днів:

ПРОЦЕДУРА

1. Справу було передано до Суду Європейською комісією з прав людини («Комісія») 16 березня 1989 року упродовж тримісячного терміну, як того вимагає § 1 статті 32 та стаття 47 (ст. 32-1, ст. 47) Конвенції. Справу порушено проти Французької Республіки за заявою (№ 11105/84) двох громадян держави, пана Жака Гювіґа та його дружини пані Джанін Гювіґ-Сильвестр, та подано до Комісії 9 серпня 1984 року у відповідності до статті 25 (ст. 25).

У своєму запиті Комісія посилалася на статті 44 і 48 (ст. 44, ст. 48) та заяву Франції про визнання обов'язковості юрисдикції Суду (стаття 46) (ст. 46). Метою запиту було отримати рішення стосовно того, чи свідчать факти справи про порушення державою-відповідачем своїх зобов'язань за статтею 8 (ст. 8).

2. У відповідь на запит, поданий відповідно до § 3 (d) Правила 33 Регламенту Суду, заявники повідомили про свій намір взяти участь у судовому процесі та призначили адвоката, який представлятиме їх інтереси (Правило 30).

3. 30 березня 1989 року Голова Суду вирішив, на підставі § 6 Правила 21 та з метою законного застосування норм права, що для розгляду даної справи та справи Крусліна* потрібно зібрати єдину палату.

Таким чином, до складу палати в силу своєї посади увійшли пан Л.-Е. Петтіті (L.-E. Pettiti), обраний суддя від Франції (стаття 43 Конвенції) (ст. 43) і пан Р. Рюссдал (R. Ryssdal), Голова Суду (§ 3 (b) Правила 21). В той самий день 30 березня 1989 року Голова в присутності Секретаря жеребкуванням визначив імена інших п'яти членів, якими стали: пані Д. Біндшедлер-Роберт (D. Bindschedler-Robert), пан Ф. Ґьолчюклю (F. Gölcüklü), пан Ф. Матшер (Matscher), пан Б. Волш (B. Walsh) та сер Вінсент Еванс (Sir Vincent Evans) (стаття 43 в кінці Конвенції та § 4 Правила 21) (ст. 43).     

4. Пан Рюссдал заступив на посаду голови Палати (§ 5 Правила 21) та через Секретаря  з'ясував думку уповноваженої особи від уряду Франції («Уряд»), представника Комісії та адвоката заявників стосовно необхідності проведення розгляду у письмовому провадженні (§ 1 Правила 37). Відповідно до його наказів та вказівок, 18 серпня 1989 року Секретар отримав меморандум Уряду; 11 липня та 19 жовтня відповідно представник заявників та представник Комісії повідомили Секретаря, що вони не будуть подавати меморандуми.

13 вересня та 10 жовтня 1989 року Комісія доправила Секретарю ряд документів, які він просив надати за дорученням Голови.

5. 21 липня 1989 року, порадившись через Секретаря з особами, які мають з'явитися на засіданні, Голова призначив датою початку усних слухань 24 жовтня 1989 року (Правило 38).

6. Відкрите слухання справи відбулося у призначений день у Палаці прав людини у Страсбурзі. Безпосередньо перед його початком Суд провів підготовче засідання.

Перед Судом з'явилися:

  • від Уряду

пан Дж.-П. ПІСОШЕ (J.-P. PUISSOCHET), начальник Управління з правових питань, Міністерства закордонних справ, Уповноважена особа Уряду,

пані І. ШОССАД (I. CHAUSSADE), магістрат за призначенням Управління з правових питань, Міністерства закордонних справ,

пані М. ПІКАР (M. PICARD), магістрат за призначенням Управління з правових питань, Міністерства закордонних справ,

пан М. ДОБКІН (M. DOBKINE), магістрат за призначенням Управління з кримінальних справ та помилування, Міністерства юстиції,

пан Ф. ЛЕ ҐУНЕХЕК (F. LE GUNEHEC), магістрат за призначенням Управління з кримінальних справ та помилування, Міністерства юстиції, Консультант

  • від Комісії

пані С. ТРЕКСЕЛЬ (S. TRECHSEL), Представник Комісії.

Листом від 11 липня 1989 року адвокат заявника сповістив Секретаря про те, що він не буде присутній на слуханні.

Суд заслухав звернення пані Пісоше від імені Уряду та пана Трекселя від Комісії, а також відповіді на поставлені їм запитання.

СТОСОВНО ФАКТІВ

І. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. Пан Жак Гювіґ і його дружина Джанін, дівоче прізвище Сильвестр, на даний момент проживають у Гро-дю-Руа (Гар). До виходу на пенсію пан Гювіґ за сприяння своєї дружини керував оптовим підприємством з продажу фруктів та овочів у Варренн-сюр-Аманс та Монтиньї-ле-Руа (Верхня Марна) (Haute-Marne).

8. 20 грудня 1973 року начальник податкового управління Верхньої Марни подав скаргу проти заявника та двох інших осіб, в якій звинувачував їх в ухиленні від сплати податків, невиконанні записів фінансових операцій та невірному веденні обліку.  

Судове слідство було розпочате 26 грудня слідчим суддею у Шомоні, що був призначений на цю посаду Головою Шомонського суду першої інстанції (tribunal de grande instance).

14 березня 1974 року будинок пана та пані Гювіґ та будівлю їх підприємства обшукав слідчий суддя на підставі ордеру на обшук. 4 квітня він також видав розпорядження для жандармерії у Лангрі (Верхня Марна), яким уповноважував їх відслідковувати та записувати всі телефонні дзвінки (як ділові, так і приватні) пана та пані Гювіґ, здійснені того та наступного дня.

Телефон прослуховувався приблизно з 8 ранку 4 квітня 1974 року до півночі 5 квітня; 6 квітня перший заступник керівника жандармерії у Лангрі підготував звіт за результатами прослуховування, який в подальшому був наданий для ознайомлення заявникам.

9. Пан Гювіґ обвинувачувався в ухиленні від сплати податків, підробці особистих та ділових документів, неналежному веденні обліку, пособництві та підбурюванні, зловживанні власністю компанії та отриманні прибутку в результаті зловживання власністю компанії, а 9 квітня він з'явився перед слідчим суддею, який виніс йому запобіжний захід у вигляді взяття під варту; він був звільнений 11 червня 1974 року.

13 травня 1976 року пані Гювіґ, яку, починаючи з 20 березня 1974 року декілька разів викликали на допит як свідка, була обвинувачена у пособництві та підбурюванні до ухилення від сплати податків та у підробці ділових документів.

Для того, щоб продовжити роботу необхідно Увійти

Ще не маєте підписки? Спробуйте безкоштовну тест-версію протягом 72-х годин!

Бажаєте ознайомитися з умовами підключення та оформити підписку?

Підписка Замовити дзвінок
comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
24.04.1990
ПІБ судді:
R. Ryssdal
Реєстраційний № рішення
11105/84
Замовити персональну презентацію