Податкова судова практика

 Фабула справи  Платник податків звернувся до суду з позовом, у якому просило визнати незаконним наказ начальника контролюючого органу про проведення документальної невиїзної позапланової перевіркки, яка була призначена контролюючим органом у зв'язку з отриманням податкової інформації стосовно взаємовідносин платника з своїм контрагентом, яка, на його думку, свідчила про можливі порушення платником податкового законодавства (відповідь платника, на погляд контролюючого органу, не містила жодного обґрунтованого пояснення з приводу того, які саме роботи виконала бригада контрагента, ураховуючи відсутність у останнього трудових ресурсів). Окружний адміністративний суд постановою позов задовольнив.  Апеляційний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України, постанову суду першої інстанції скасував та прийняв нову, якою у задоволенні позову відмовив.

 Правова позиція 

Факти, які свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, можуть бути підставою для проведення перевірки лише у випадку, коли сумніви не усунуті наданими поясненнями та документальними підтвердженнями. За таких обставин у контролюючого органу є право на оцінку пояснень і їх документальних підтверджень. Якщо ці пояснення не обґрунтовані або документально не підтверджені, перевірка може бути призначена.

Нормами ПК України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 79.2 статті 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

задоволено
close icon
Інформація про документ
Замовити персональну презентацію