Постанова Вищого адміністративного суду України від 03.06.2015 у справі №0670/832/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" червня 2015 р. м. Київ К/9991/61990/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - Шипуліної Т.М.,

суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.

розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби

на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2012

та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012

по справі №0670/832/12

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, колегія

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2012, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012, позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області від 30.01.2012 №1272/10/17-01 про відмову у видачі свідоцтва платника єдиного податку на 2012 рік. Зобов'язано Бердичівську об'єднану державну податкову інспекцію Житомирської області видати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 свідоцтво платника єдиного податку згідно поданої заяви від 17.01.2012.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби 03.10.2012 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 27.11.2012 прийняв її до свого провадження.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального права, зокрема, підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України.

З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами за відсутності сторін.

Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем 20.01.2012 було подано до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 17.01.2012, в якій вказано види господарської діяльності «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту» та «Роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах».

Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція Житомирської області листом від 30.01.2012 №1272/10/17-01 повідомила фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, що вона не має права перебувати на спрощеній системі оподаткування , оскільки відповідно до Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання ( юридичні особи та фізичні особи - підприємці ) , які здійснюють видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що Податковим кодексом України не встановлено обмежень на застосування спрощеної системи оподаткування суб'єктами господарювання , що здійснюють діяльність з виготовлення та реалізації ювелірних та побутових виробів з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням.

Проте, суд касаційної інстанції з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій не погоджується та вважає їх помилковими з наступних підстав.

Відповідно до абзацу 4 пункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання ( юридичні особи та фізичні особи - підприємці ) , які здійснюють: видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення.

Поняття «видобуток, виробництво, реалізація дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння» у Податковому кодексі України не визначено.

Згідно з пунктом 5.3 статті 5 Податкового кодексу України терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» дорогоцінними металами є золото, срібло, платина і метали платинової групи ( паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у будь-якому вигляді та стані ( сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо).

Поняття виробу з дорогоцінного металу наведе в Інструкції про здійснення державного експертно-пробірного контролю за якістю дорогоцінних металів, вставок дорогоцінного каміння, виробів з них та матеріалів, що містять дорогоцінні метали та вставки дорогоцінного каміння, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №244.

Згідно з пунктом 1.5 зазначеної Інструкції виробом з дорогоцінного металу є будь-який ювелірний ( побутовий) виріб, виготовлений із сплавів дорогоцінних металів - золота, срібла, платини, паладію, який використовується як прикраси або предмети побуту.

Таким чином, спеціальний Закон у галузі контролю за операціями з цінними металами відносить ювелірні вироби до дорогоцінних металів та, відповідно, торгівлю ювелірними виробами - до торгівлі дорогоцінними металами.

За таких обставин, з 01.01.2012 та до часу набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 №4834-VI ( 01.07.2012), яким було внесено зміни до абзацу 4 пункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, особи, які здійснювали торгівлю ювелірними виробами не мали правових підстав для перебування на спрощеній системі оподаткування ,

Враховуючи викладене, постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 та ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012 підлягають скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 160, 210, 220, 221, 223, 229, 230, 232, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби  задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012 по справі №0670/832/12 скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: __________________ Т.М. Шипуліна

Судді:__________________ Л.І. Бившева________________ А.М. Лосєв

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
02.06.2015
ПІБ судді:
Шипуліна Т.М.
Реєстраційний № рішення
№0670/832/12
Інстанція
Касаційна
Резолютивна частина
Касаційну скаргу контролюючого ргану задоволено. Постанову окружного адміністративного суду та ухвалу апеляційного адміністративного суду скасовано, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Подальше оскарження
Рішення Вищого адміністративного суду не переглядалося Верховним Судом України.
Замовити персональну презентацію