Постанова Верховного Суду України від 21.02.2012 у справі № 21-955во10
Державний герб України

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2012 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:

головуючого Кривенка В.В.,

суддів: Гусака М.Б., Коротких О.А., Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Тітова Ю.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження за винятковими обставинами справу

за позовом відкритого акціонерного товариства “Кривий Ріг Цемент” (далі ВАТ)

до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі СДПІ), державного реєстратора виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області

про визнання реєстрації та рішення незаконними,

в с т а н о в и л а:

У жовтні 2007 року ВАТ звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про визнання незаконними реєстрації СДПІ та податкового повідомлення-рішення від 17 квітня 2007 року № 0000271322/0, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість (далі ПДВ) у розмірі 4039 823 грн 19 коп. (у тому числі основний платіж 2 693215 грн 46 коп., штрафні (фінансові) санкції 1346607 грн
73 коп.).
На обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що створення СДПІ не передбачено чинним законодавством, а оспорюване рішення прийнято безпідставно, оскільки позивач, придбавши природний газ, сплатив ПДВ за ставкою 20 % та отримав належним чином оформлену податкову накладну, на підставі якої відніс сплачені суми ПДВ до податкового кредиту.

Господарський суд Дніпропетровської області постановою від 13 грудня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2008 року, позов задовольнив частково: визнав недійсним податкове повідомлення-рішення СДПІ від 17 квітня 2007 року № 0000271322/0. У задоволені решти позовних вимог відмовив.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 1 жовтня 2008 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишив без змін.

У скарзі до Верховного Суду України СДПІ порушила питання про перегляд за винятковими обставинами та часткове скасування ухвалених у справі рішень в частині скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ від 17 квітня 2007 року № 0000271322/0 і прийняття нового про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм права, а саме: пункту 6.1 статті 6, підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР “Про податок на додану вартість” (далі Закон № 168/97-ВР), статті 9 Закону України від 23 грудня 2004 року № 2285-ІV “Про Державний бюджет України на 2005 рік” (далі Закон № 2285-ІV) та статті 8 Закону України від 20 грудня 2005 року № 3235-ІV “Про Державний бюджет України на 2006 рік” (далі Закон № 3235-ІV).
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення скарги.

Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач, на виконання договору від 24 травня 2005 року № 03-06-05/527 з додатковими угодами до них, сплатив товариству з обмеженою відповідальністю “Газтрейд ЛТД” ПДВ за ставкою 20 % при придбанні природного газу, операції із ввезення якого на митну територію України були звільнені від цього податку та з продажу якого підлягали оподаткуванню за нульовою ставкою.
Статтею 9 Закону № 2285-ІV та статтею 8 Закону № 3235-ІV встановлено, що у 2005 та 2006 роках операції із ввезення природного газу на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, звільняються від обкладення ПДВ, а операції з продажу такого газу, крім операцій з його продажу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.  

Положення цих норм слід розуміти так, що законодавством не дозволяється оподатковувати за ставкою 20 % операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, і звільненого від обкладання ПДВ при ввезенні. При цьому таке обмеження стосується як першого продавця, так і останнього.

У пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1729 “Про забезпечення споживачів природним газом” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у 2006 році природний газ, ввезений на митну територію України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України, та оформлений митними органами в режимі випуску у вільний обіг із звільненням від обкладення ПДВ, реалізується Національною акціонерною компанією “Нафтогаз України”, дочірньою компанією “Газ України” та дочірнім підприємством “Газ-тепло”, а також субєктами господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, із застосуванням нульової ставки ПДВ (крім постачання населенню, бюджетним установам та іншим споживачам, які не є платниками зазначеного податку) , за наявності: договорів на таке придбання із зазначенням, кому належить поставлений газ; договорів на власну поставку такого газу з обовязковим зазначенням, кому належить поставлений газ та індивідуального податкового номера споживача платника ПДВ; вантажосупровідних документів (товаротранспортних і податкових накладних, актів приймання-передачі), в яких обовязково зазначається, кому належить поставлений газ, субєкт господарювання та його індивідуальний податковий номер платника ПДВ.

За змістом підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у звязку, зокрема, з придбанням товарів (у тому числі при їх імпорті) з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податків. З аналізу пункту 6.1 статті 6 Закону № 168/97-ВР випливає, що не відносяться до обєктів оподаткування операції, звільнені від оподаткування, та операції, до яких застосовується нульова ставка ПДВ.

Таким чином, покупець, сплативши продавцю ПДВ за ставкою 20 % з операцій, що не є обєктом оподаткування згідно зі статтею 3 Закону № 168/97-ВР або звільняються від оподаткування на підставі статті 5 цього Закону, а також які оподатковуються за нульовою ставкою, не може включати суми такого податку до податкового кредиту та вимагати відшкодування зазначених сум з бюджету.

За таких обставин скарга СДПІ підлягає частковому задоволенню, а ухвалені у справі судові рішення скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись абзацом четвертим пункту 2 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» та статтями 241243 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а:

Скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області задовольнити частково.

Ухвалу Вищого адміністративного суду від 1 жовтня 2008 року, ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2008 року та постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13 грудня 2007 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кривенко

Судді:  М.Б. Гусак, О.А. Коротких, О.В. Кривенда, В.Л. Маринченко, П.В. Панталієнко, О.Б. Прокопенко, Ю.Г. Тітов

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
21.02.2012
ПІБ судді:
Кривенко В.В.
Реєстраційний № рішення
21-955во10
Резолютивна частина
Скаргу контролюючого органу задоволено частково, ухвалені у справі судові рішення скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Подальше оскарження
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Замовити персональну презентацію