Постанова Верховного Суду України від 05.12.2011 у справі № 21-324а1
Державний герб України  

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 грудня 2011 року м. Київ

Верховний Суд України у складі:

Головуючого Тітова Ю.Г.,        

суддів: Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Вус С.М., Глоса Л.Ф., Гошовської Т.В., Григор'євої Л.І., Гриціва М.І., Гуля В.С., Гуменюка В.І., Гусака М.Б., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Кліменко М.Р., Ковтюк Є.І., Колесника П.І., Короткевича М.Є., Косарєва В.І., Кривенди О.В., Кривенка В.В., Кузьменко О.Т., Лященко Н.П., Маринченка В.Л., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В., Патрюка М.В., Пивовара В.Ф., Пилипчука П.П., Потильчака О.І., Пошви Б.М., Прокопенка О.Б., Редьки А.І., Сеніна Ю.Л., Терлецького О.О., Шицького І.Б., Школярова В.Ф., –

розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Вищого професійного училища № 17 (далі – Училище)

до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд), державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (далі – ДПІ),

третя особа – Міністерство освіти і науки України,

про скасування рішення та податкових вимог,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2007 року Училище звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом, у якому з урахуванням уточнень позовних вимог просило скасувати: рішення Фонду від 16 лютого 2006 року № 026 у частині донарахування страхових внесків із реструктуризованої заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України від 23 травня 1991 року № 1060-XII "Про освіту" (далі – Закон № 1060-XII) в сумі 602 грн 45 коп., пені – 29 грн 28 коп., штрафних санкцій – 15 638 грн 99 коп.; першу податкову вимогу ДПІ від 10 серпня 2007 року № 1/1673; другу податкову вимогу ДПІ від 18 вересня 2007 року № 2/2034.

В обґрунтування позову Училище послалося на спільні листи-роз'яснення Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України, що погоджені з Міністерством праці та соціальної політики України і Державним казначейством України, від 1 грудня 2005 року № 1/9-685, від 30 листопада 2005 року № 1/9-681, від 2 квітня 2007 року № 31-1701.0-02-8/6581 (далі – листи-роз'яснення), у яких зазначено, що на виплати, передбачені статтею 57 Закону № 1060-XIІ, страхові внески до Фонду згідно із Законом України від 9 вересня 2004 року № 1994-IV "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" (далі – Закон № 1994-V) не нараховуються. Позивач вважає, що застосовані до нього заходи вжито з порушенням норм матеріального права і є незаконними. Також Училище зазначило, що є державною установою, а тому для нього згадані листи-роз'яснення є обов'язковими для виконання.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 5 лютого 2008 року позов задоволено частково. Скасовано рішення № 026 від 16 лютого 2007 року, прийняте Фондом щодо Училища в частині накладення штрафної санкції – 15 668 грн 27 коп. У решті позову – відмовлено.

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що вини позивача в неправильному нарахуванні та сплаті страхових внесків, які слугували підставою для винесення оскаржуваного рішення, немає. При здійсненні цих дій позивач керувався листами-роз'ясненнями та дотримувався викладених у них вказівок. Керуючись положеннями частини першої статті 614 Цивільного кодексу України, суд дійшов висновку, що без наявності вини позивача нарахування штрафних санкцій та неустойки згідно з оспорюванним рішенням є безпідставним.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 березня 2011 року, постанову суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду касаційної інстанції, позивач звернувся із заявою про його перегляд з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України. Посилаючись на неоднакове застосування положень підпункту «д» підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон № 2181-III), просить ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17 березня 2011 року скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду касаційної інстанції. На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї ж норми права позивач надав ухвалу Вищого адміністративного суду України від 24 вересня 2009 року № К-17826/08 у справі за позовом Дніпродзержинського вищого професійного училища до Фонду про скасування акта та постанову Верховного Суду України від 28 лютого 2011 року № 21-20а11 у справі за позовом Фонду до Професійно-технічного училища № 40 про стягнення недоїмки зі страхових внесків, а також стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 червня 2011 року справу допущено для перегляду Верховним Судом України.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, з огляду на нижченаведене.

 У справі, що розглядається, апеляційний суд, з висновками якого погодився Вищий адміністративний суд України, відмовляючи в позові, виходив з того, що позивач як страхувальник зобов'язаний був здійснювати відрахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із реструктуризованої заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону № 1060-XII, згідно вимог діючого законодавства. При цьому касаційний суд керувався положеннями Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” та Закону України від 11 січня 2001 року № 2213 “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”, а також Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934.

Положення підпункту «д» підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону № 2181-ІІІ, на неоднакове застосування яких заявник послався у своїй заяві, суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій при вирішенні цього адміністративного спору не застосовували.

Зазначене свідчить про те, що обставини щодо неоднакового застосування касаційним судом вказаної норми Закону № 2181-ІІІ, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися.

Ураховуючи викладене, в задоволенні заяви Училища слід відмовити.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України 

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви Вищого професійного училища № 17 відмовити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючого Тітова Ю.Г.,

Суддів: Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Вус С.М., Глоса Л.Ф., Гошовської Т.В., Григор'євої Л.І., Гриціва М.І., Гуля В.С., Гуменюка В.І., Гусака М.Б., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Кліменко М.Р., Ковтюк Є.І., Колесника П.І., Короткевича М.Є., Косарєва В.І., Кривенди О.В., Кривенка В.В., Кузьменко О.Т., Лященко Н.П., Маринченка В.Л., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В., Патрюка М.В., Пивовара В.Ф., Пилипчука П.П., Потильчака О.І., Пошви Б.М., Прокопенка О.Б., Редьки А.І., Сеніна Ю.Л., Терлецького О.О., Шицького І.Б., Школярова В.Ф.

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
04.12.2011
ПІБ судді:
Тітов Ю.Г.
Реєстраційний № рішення
№ 21-324а1
Резолютивна частина
Верховний Суд України відмовив у задоволенні заяви платника податків. Рішення суду касаційної інстанції залишено у силі.
Подальше оскарження
Рішення Верховного Суду України є остаточним і не оскаржується.
Замовити персональну презентацію