Постанова Верховного Суду від 05.03.2019 у справі № 820/4804/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 березня 2019 року Київ справа № 820/4804/17

адміністративне провадження № К/9901/51545/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Олендера І.Я.,

суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області

на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 (судді: Бершов Г.Є. (головуючий), Ральченко І.М., Катунов В.В.)

у справі №820/4804/17

за позовом Приватної фірми «АЛЬФА-УКРАЇНА ЛІЗИНГ»

до Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

У С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Приватна фірма «АЛЬФА-УКРАЇНА ЛІЗИНГ» (далі - позивач, Фірма «АЛЬФА-УКРАЇНА ЛІЗИНГ») звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 червня 2017 року № 0001411401 на суму 148 351,50 грн, №0000371404 на суму 116 733,40 грн, № 0001421401 на суму 1 266,41 грн, та податкове повідомлення-рішення № 0002381401 від 27.09.2017 на суму 62 425,00 грн, (на загальну суму 328 776,31 грн).

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки акту перевірки, на підставі яких винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, ґрунтується на помилкових доводах суб'єкта владних повноважень.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2018 задоволено адміністративний позов частково.

Скасовано податкові повідомлення-рішення від 27 червня 2017 року №0001411401 на суму 148 351,50 грн, №0001421401 на суму 1 266,41 грн, №0002381401 від 27.09.2017 на суму 62 425,00 грн. В частині скасування податкового повідомлення-рішення від 27 червня 2017 року №0000371404 на суму 116 733,40 грн - відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 скасовано рішення суду першої інстанції у частині відмови в задоволенні позовних вимог Приватної фірми «АЛЬФА-УКРАЇНА ЛІЗИНГ» та прийнято у цій частині нове рішення, яким позовні вимоги Приватної фірми "АЛЬФА-УКРАЇНА ЛІЗИНГ" задоволено та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000371404 на суму 116 733,40 грн.

4. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог у частині скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 27 червня 2017 року на суму 116 733,40 грн, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до норм. п.2.6 Положення №637 готівкові кошти в загальній сумі 23 346,68 грн, оприбутковані в книгах обліку розрахункових операцій внесені несвоєчасно позивачем.

Задовольняючи позовні вимоги у вказані частині , суд апеляційної інстанції виходив з того, що готівкові кошти обліковуються саме в книзі обліку розрахункових операції, а фіскальні звітні чеки є допоміжними підтверджуючими документами. Оскільки в книзі обліку розрахункових операції готівкова виручка оприбуткована вчасно, але через технічні несправності відбулася несвоєчасна роздруківка фіскальних звітів, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність порушення позивачем приписів п. 2.6 Положення №637.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанцій, контролюючий орган подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 та залишити в силі рішення суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні позовних вимог.

6. Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що уповноваженими особами контролюючого органу проведено планову виїзну документальну перевірку ПП "АЛЬФА-УКРАЇНА ЛІЗИНГ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2014 по 30.09.2016, про що складено акт від 31.05.2017 4209/20-40-14-01-07/31939825, яким встановлено порушення позивачем вимог п. 44.1 ст. 44, п. 138.1, ст. 138, п. 138.2, ст. 138 пп. 138.10.3 п.138.10 ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України , пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України, внаслідок чого було занижено суму податку на прибуток у розмірі 136 465,00 грн, в тому числі за 2014 рік на суму 97 393,00 грн, 2015 рік на суму 39 072,00 грн; п.198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.4, п .201.7 ст.201 ПК України, внаслідок чого було занижено суму податку на додану вартість в розмірі 98 901,00 грн, в тому числі за вересень 2014 року на суму 55 488,00 грн, за серпень 2015 року на суму 13 471,00 грн, за вересень 2015 року на суму 29 942,00 грн.; абз. 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з перевищенням п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання, в загальній сумі податку на додану вартість 12514,38 грн, в тому числі за січень 2016 року на суму 12 364,67 грн, за серпень 2016 року на суму 149,71 грн; п. 2.6 Положення про ведення касових операції у національній валюті в України, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 №637, в результаті чого податковим органом було встановлено несвоєчасне (неповне) оприбуткування готівки до каси підприємства у розмірі 23 346,68 грн.

За результатами перевірки контролюючий орган прийняв податкові повідомлення-рішення № 0002381401 від 27.09.2017, яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання за платежем податку на прибуток приватних підприємств у загальному розмірі 62425,00 грн., з яких 49 940,00 грн, за податковим зобов'язанням з податку на прибуток приватних підприємств, та 12 485,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями; №0001411401 від 27.06.2017, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ у загальному розмірі 148 351,50 грн, в т.ч., за податковим зобов'язанням у сумі 98 901,00 грн, та штрафними (фінансовими) санкціями - 49 450,50 грн; № 0000371404 від 27.06.2017, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у розмірі 116 733,40 грн; № 0001421401 від 27.06.2017 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ у загальному розмірі 1 266,41 грн.

На підставі рішення ДФС України від 20.09.2017 № 20951/6/99-99-11-01-01-25, ГУ за результатами адміністративного оскарження, контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення формою «Р» № 0002381401 від 27 вересня 2017 року про донарахування податку на прибуток приватних підприємств на суму 62 425,00 грн, з яких 49 940,00 грн - податкові зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств, 12 485,00 грн - штрафні (фінансові) санкції.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з даними книги обліку розрахункових операцій №2023005402 р/3 25.07.2015 роздрукований щоденний фіскальний звіт №645 і збережений в КОРО. Сума фактичних надходжень згідно з даними звіту №645 складає 3 784,88 грн. Зазначені готівкові кошти вилучені з РРО згідно з чеком службового вилучення 25.07.2015. При цьому, готівкові кошти в сумі 3 784,88 грн, оприбутковані в КОРО 24.07.2015. Щоденний фіскальний звіт №645 роздрукований і збережений в КОРО 25.07.2015.

Згідно з даними книги обліку розрахункових операцій №2023005402р/3 від 26.07.2015 роздрукований щоденний фіскальний звіт № 646 і збережений в КОРО. Сума фактичних виходжень згідно з даними звіту № 646 складає 1 024,24 грн. Зазначені готівкові кошти вилучені з РРО згідно з чеком службового вилучення від 26.07.2015, але готівкові кошти в сумі 1 024,24 грн, оприбутковані в КОРО 25.07.2015. При цьому, щоденний фіскальний звіт № 646 роздрукований і збережений в КОРО 26.07.2015.

Згідно з даними книги обліку розрахункових операцій №2023005402 р/3 05.10.2015 роздрукований щоденний фіскальний звіт №717 і збережений в КОРО. Сума фактичних надходжень згідно з даними звіту №717 складає 1 227,52 грн. Зазначені готівкові кошти вилучені з РРО згідно з чеком службового вилучення 05.10.2015, а готівкові кошти в сумі 1 227,52 грн оприбутковані в КОРО 04.10.2015. Щоденний фіскальний звіт № 717 роздрукований і збережений в КОРО 05.10.2015.

Згідно з даними книги обліку розрахункових операцій № 2023005402р/3 від 13.10.2015 роздрукований щоденний фіскальний звіт № 725 і збережений в КОРО. Сума фактичних надходжень згідно з даними звіту № 725 складає 2 499,13 грн. Зазначені готівкові кошти вилучені з РРО згідно з чеком службового вилучення 13.10.2015, але готівкові кошти в сумі 2 499,13 грн оприбутковані в КОРО 12.10.2015. Щоденний фіскальний звіт №725 роздрукований і збережений в КОРО 13.10.2015.

Позивачем причини такого запізнення аргументовані відповідачем технічними збоями в роботі касового апарату через знеструмлення електропостачання орендованих будівель, де здійснювалася господарська діяльність підприємства.

Предметом оскарження в даному випадку є правомірність дій суб'єкта владних повноважень (податкового органу) щодо застосування до позивача суми штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. У доводах касаційної скарги контролюючий орган вказує на несвоєчасність оприбуткування в книгах обліку розрахункових операцій готівкових коштів у сумі 23 346,68 грн, чим порушено вимоги п.2.6 Порядку №637.

8. Позивачем надано відзив на касаційну скаргу контролюючого органу, в якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду попередньої інстанції без змін, з посиланням на необґрунтованість такої скарги, зважаючи на те, що помилки в КОРО були технічними і ці помилки були виправлені у відповідності до Порядку №547.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

10. Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»

10.1 Пункт 9 статті 3

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

10.2 Пункт 4 статті 17

У разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

11. Указ Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»:

11.1. Абзац третій статті 1 .

Установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

11.2. Стаття 2.

Установити, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу , органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

12. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637:

12.1. Пункт 1.2.

Книга обліку розрахункових операцій (КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

12.2. Пункт 2.2.

Підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

12.3. Пункт 2.6.

Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

12.4. Пункт 7.15.

Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

13. Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199.

13.1 Пункт 2

Зміна - це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного звіту; Z-звіт - це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

15. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у КОРО.

Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність.

16. У додатку до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.

Таким чином, аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що оскільки календарний день (доба) налічує 24 години, тобто день триває з 00 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

17. З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що фіскальні звітні чеки є допоміжними підтверджуючими документами. Оскільки в книзі обліку розрахункових операції готівкова виручка оприбуткована вчасно, але через технічні несправності відбулася несвоєчасна роздруківка фіскальних звітів, зважаючи на те, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати всю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО, невиконання вказаних приписів тягне за собою відповідальність передбачену пунктом першим Указу № 436/95, що правомірно зазначено судом першої інстанції.

Враховуючи несвоєчасність оприбуткування позивачем готівкових коштів, зважаючи на роздрукування фіскальних чеків позивачем наступного дня після здійснених розрахункових операцій, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про порушенням позивачем порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

18. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.

19. Суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону (частина перша статті 352 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на зазначене, керуючись положеннями Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Указ Президента №436/95, Положення №637, колегія суддів приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд апеляційної інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права у частині скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 27 червня 2017 року № 0000371404 на суму 116 733,40 грн, яке призвело до неправильного вирішення справи та скасування рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, а тому касаційна скарга Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №820/4804/17 підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 341, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №820/4804/17 скасувати у частині скасування податкового повідомлення-рішення №0000371404 на суму 116 733,40 грн та залишити в силі у цій частині рішення Харківського окркжного адміністративного суду від 11.01.2018.

В решті постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 у справі №820/4804/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді Верховного Суду: І.Я.Олендер

Р.Ф. Ханова , І.А. Гончарова

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
05.03.2019
ПІБ судді:
Олендер І.Я.
Реєстраційний № рішення
820/4804/17
Інстанція
Касаційна
Ключові статті:
  • [>>>] 3
  • [>>>] 17
  • Резолютивна частина
    Касаційну скаргу контролюючого органу задоволено.
    Подальше оскарження
    Відповідно до ч.5 ст.355 КАСУ постанова суду касаційної інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.