Постанова Верховного суду України від 07.05.2012 у справі № 21-298a11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 травня 2012 року м. Київ

Верховний Суд України у складі:

головуючого Терлецького О.О.,

суддів: Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Глоса Л.Ф., Гриціва М.І., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Канигіної Г.В., Кліменко М.Р., Колесника П.І., Короткевича М.Є., Коротких О.А., Косарєва В.І., Кривенди О.В., Кривенка В.В., Маринченка В.Л., Онопенка В.В., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В., Патрюка М.В., Пивовара В.Ф., Пилипчука П.П., Потильчака О.І., Пошви Б.М., Прокопенка О.Б., Редьки А.І., Романюка Я.М., Скотаря А.М., Таран Т.С., Тітова Ю.Г., Шицького І.Б., Школярова В.Ф., Яреми А.Г., –

розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – відділення Фонду, Фонд відповідно)

до міського комунального закладу культури «Дніпропетровська дитяча музична школа № 12» (далі – Школа)

про стягнення недоїмки та штрафних (фінансових) санкцій,

в с т а н о в и в:

У липні 2008 року відділення Фонду звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути зі Школи штрафні (фінансові) санкції у розмірі 12 783 грн, що були нараховані згідно з рішенням позивача від 3 березня 2007 року № 139/02, яке прийняте на підставі акта перевірки від 23 лютого 2007 року № 38 з питань нарахування, перерахування та використання коштів Фонду й нарахування страхових внесків на виплати, передбачені статтею 57 Закону України вiд 23 травня 1991 року № 1060-XII «Про освіту» (далі – Закон № 1060-XII).

Під час перевірки встановлено, що Школа у травні 2006 року не нарахувала страхові внески до Фонду в сумі 498 грн 54 коп. із загальної суми виплат 12 783 грн у рахунок погашення реструктуризованої заборгованості відповідно до Закону України від 9 вересня 2004 року № 1994-IV «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» (далі – Закон № 1994-IV).

Дніпропетровський окружний адміністративний суд постановою від 23 вересня 2008 року позов задовольнив.

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд постановою від 10 вересня 2009 року рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове – про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 7 липня 2011 року постанову суду апеляційної інстанції залишив без змін.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, Фонд просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2011 року та направити справу на новий касаційний розгляд.

На обґрунтування заяви додано копії судових рішень: постанову Вищого адміністративного суду України від 22 липня 2010 року, ухвали Вищого адміністративного суду України від 9 грудня 2010 року та 3 березня 2011 року, постанову Верховного Суду України від 30 травня 2011 року, які, на думку Фонду, підтверджують неоднакове правозастосування.

Ухвалою від 10 серпня 2011 року Вищий адміністративний суд України допустив цю справу до провадження Верховного Суду України з підстави неоднакового застосування статей 21, 30 Закону України вiд 18 січня 2001 року № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі – Закон № 2240-III).

Перевіривши наведені заявником доводи, Верховний Суд України вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

У справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України, залишаючи без змін постанову суду апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позову, виходив із того, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006 року № 745 «Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – постанова № 745) та роз'яснень, наданих спільним листом Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України від 30 листопада 2005 року № 1/9-681, № 31-17000-02-5/25800 «Щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934», страхові внески на виплати науково-педагогічним працівникам не нараховуються.

Такий висновок касаційного суду не відповідає правильному застосуванню норм матеріального права.

Відповідно до статті 22 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР порядок здійснення платежів і резервування коштів, строки сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Заборгованість із виплат педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів, передбачених статтею 57 Закону № 1060-XII, які за змістом статті 21 Закону № 2240-ІІІ є базою нарахування страхових внесків, Законом № 1994-IV визнана кредиторською заборгованістю Державного бюджету України.

Механізм погашення такої заборгованості визначено Порядком погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934 (далі – Порядок), згідно з пунктом 4 якого відрахування, передбачені законодавством, із виплат науково-педагогічним працівникам здійснюються в установленому порядку.

Вищий адміністративний суд України, ухвалюючи рішення, помилково керувався постановою № 745, якою Порядок доповнено пунктом 3-2, згідно з яким страхові внески на виплати науково-педагогічним працівникам не нараховуються, оскільки ця постанова набрала чинності 2 червня 2006 року, з моменту її публікації в газеті «Урядовий кур'єр» № 102, і на правовідносини, які виникли у травні 2006 року, не поширюється.

Порядок і строки сплати страхових внесків на час виникнення спірних відносин були встановлені статтею 23 Закону № 2240-ІІІ.

На думку Верховного Суду України, системний аналіз положень Закону

№ 2240-ІІІ не дає підстав для висновку про можливість звільнення страхувальника від обов'язку нарахування та сплати страхових внесків з таких виплат чи відповідальності за неповноту їх сплати. Підстав стверджувати про відсутність правопорушення у сфері господарювання, яке полягає в несплаті страхових внесків, немає.

Спільний лист, роз'ясненнями якого керувався відповідач при здійсненні таких виплат, не має нормативно-правового характеру, тому не міг застосовуватися навчальним закладом при нарахуванні та сплаті страхових внесків.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 6 лютого 2012 року у справі № 21-413а11.

Оскільки при вирішенні спору касаційний суд неправильно застосував норми матеріального права, то заяву відділення Фонду слід задовольнити.

Керуючись статтями 241–243 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України

п о с т а н о в и в:

Заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 7 липня 2011 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий      О.О. Терлецький

Судді: Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Глоса Л.Ф., Гриціва М.І., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Канигіної Г.В., Кліменко М.Р., Колесника П.І., Короткевича М.Є., Коротких О.А., Косарєва В.І., Кривенди О.В., Кривенка В.В., Маринченка В.Л., Онопенка В.В., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В., Патрюка М.В., Пивовара В.Ф., Пилипчука П.П., Потильчака О.І., Пошви Б.М., Прокопенка О.Б., Редьки А.І., Романюка Я.М., Скотаря А.М., Таран Т.С., Тітова Ю.Г., Шицького І.Б., Школярова В.Ф., Яреми А.Г.

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
07.05.2012
ПІБ судді:
Терлецький О.О.
Реєстраційний № рішення
21-298a11
Ключові статті:
  • [>>>] 30
  • Резолютивна частина
    Заяву про перегляд рішення задоволено частково.
    Замовити персональну презентацію